Maszyny i roboty – czy zagrażają naszym stanowiskom pracy?

Automatyzacja i mechanizacja w przemyśle postępuje bardzo szybko. Wiele zadań, które kiedyś wykonywali ludzie przejęły różnego rodzaju maszyny i roboty. Pojawia się więc pytanie, czy w przyszłości w produkcji ludzie w ogóle nie będą potrzebni i wszystkim zajmować się będą maszyny? Taki czarny scenariusz na szczęście nam nie grozi.

W większości zakładów produkcyjnych w rożnych branżach na porządku dziennym jest fakt, że wiele prac wykonują maszyny. Zajmują się one przede wszystkim bardzo specjalistycznymi zadaniami. Ich dużą zaletą jest fakt, że pracują bardzo sprawnie i wydajnie, popełniają tez o wiele mniej błędów niż ludzie. Jeśli są dobrze zaprogramowane, będą działały sprawnie i niezawodnie przez długi czas. Zawsze jednak trzeba pamiętać, że to są jedynie urządzenia. Nawet najbardziej innowacyjna i nowoczesna maszyna ma bowiem prawo się zepsuć.

Nad maszynami musza czuwać ludzie

Choć wiele zadań w przemyśle wykonują maszyny i roboty, każde z tych urządzeń potrzebuje profesjonalnego operatora lub programisty, który będzie ustawiał i planował pracę maszyny. Bez doświadczonych inżynierów nawet najnowocześniejsza maszyna będzie bowiem bezużyteczna. Doświadczeni i wykwalifikowani specjaliści nie muszą więc się obawiać, że nie będzie dla nich pracy. Zapotrzebowanie na elektrotechników, automatyków i wyspecjalizowanych informatyków jest spore i w najbliższym czasie na pewno będzie tylko rosło. Nieco gorzej może być w przypadku szeregowych pracowników, którzy pracują przy różnych liniach produkcyjnych. W ich przypadku faktycznie wiele zadań przejmują roboty i maszyny, praca ludzi jest więc coraz mniej potrzebna. Nigdy jednak w stu procentach nie da się wyeliminować pracowników z procesu produkcyjnego. W mniejszym lub większym stopniu będą oni potrzebni praktycznie zawsze.

Warto stawiać na techniczne i informatyczne wykształcenie

Osoby, które dopiero poszukują dla siebie dobrej drogi zawodowej, z pewnością coś dla siebie znajdą w ofercie uczelni technicznych, które kształcą w poszukiwanych, specjalistycznych i ścisłych zawodach. Nowoczesny kierunek mikroelektronika, robotyka czy inżynieria procesowa cieszą się coraz większą popularnością. Wiele uczelni wychodzi naprzeciw potrzebom rynku pracy i kształci w takich zawodach, na które jest zapotrzebowanie. Studenci takich uczelni mogą liczyć nie tylko na kompleksowe wykształcenie i zdobywanie wiedzy, ale również na praktyki i staże w firmach, w których po zakończeniu nauki mogą znaleźć pracę. Taka współpraca uczelni z mniejszym i większym biznesem jest coraz częstsza i przynosi wiele korzyści obu stronom. Pracodawcy mogą liczyć na napływ doświadczonych i wyedukowanych specjalistów, uczelnia natomiast może liczyć na to, że jej kierunki będą cieszyły się dużym zainteresowaniem, bo po nich można będzie bez problemu znaleźć zatrudnienie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *