Maszyny i roboty – czy zagrażają naszym stanowiskom pracy?

Automatyzacja i mechanizacja w przemyśle postępuje bardzo szybko. Wiele zadań, które kiedyś wykonywali ludzie przejęły różnego rodzaju maszyny i roboty. Pojawia się więc pytanie, czy w przyszłości w produkcji ludzie w ogóle nie będą potrzebni i wszystkim zajmować się będą maszyny? Taki czarny scenariusz na szczęście nam nie grozi.

W większości zakładów produkcyjnych w rożnych branżach na porządku dziennym jest fakt, że wiele prac wykonują maszyny. Zajmują się one przede wszystkim bardzo specjalistycznymi zadaniami. Ich dużą zaletą jest fakt, że pracują bardzo sprawnie i wydajnie, popełniają tez o wiele mniej błędów niż ludzie. Jeśli są dobrze zaprogramowane, będą działały sprawnie i niezawodnie przez długi czas. Zawsze jednak trzeba pamiętać, że to są jedynie urządzenia. Nawet najbardziej innowacyjna i nowoczesna maszyna ma bowiem prawo się zepsuć.

Nad maszynami musza czuwać ludzie

Choć wiele zadań w przemyśle wykonują maszyny i roboty, każde z tych urządzeń potrzebuje profesjonalnego operatora lub programisty, który będzie ustawiał i planował pracę maszyny. Bez doświadczonych inżynierów nawet najnowocześniejsza maszyna będzie bowiem bezużyteczna. Doświadczeni i wykwalifikowani specjaliści nie muszą więc się obawiać, że nie będzie dla nich pracy. Zapotrzebowanie na elektrotechników, automatyków i wyspecjalizowanych informatyków jest spore i w najbliższym czasie na pewno będzie tylko rosło. Nieco gorzej może być w przypadku szeregowych pracowników, którzy pracują przy różnych liniach produkcyjnych. W ich przypadku faktycznie wiele zadań przejmują roboty i maszyny, praca ludzi jest więc coraz mniej potrzebna. Nigdy jednak w stu procentach nie da się wyeliminować pracowników z procesu produkcyjnego. W mniejszym lub większym stopniu będą oni potrzebni praktycznie zawsze.

Warto stawiać na techniczne i informatyczne wykształcenie

Osoby, które dopiero poszukują dla siebie dobrej drogi zawodowej, z pewnością coś dla siebie znajdą w ofercie uczelni technicznych, które kształcą w poszukiwanych, specjalistycznych i ścisłych zawodach. Nowoczesny kierunek mikroelektronika, robotyka czy inżynieria procesowa cieszą się coraz większą popularnością. Wiele uczelni wychodzi naprzeciw potrzebom rynku pracy i kształci w takich zawodach, na które jest zapotrzebowanie. Studenci takich uczelni mogą liczyć nie tylko na kompleksowe wykształcenie i zdobywanie wiedzy, ale również na praktyki i staże w firmach, w których po zakończeniu nauki mogą znaleźć pracę. Taka współpraca uczelni z mniejszym i większym biznesem jest coraz częstsza i przynosi wiele korzyści obu stronom. Pracodawcy mogą liczyć na napływ doświadczonych i wyedukowanych specjalistów, uczelnia natomiast może liczyć na to, że jej kierunki będą cieszyły się dużym zainteresowaniem, bo po nich można będzie bez problemu znaleźć zatrudnienie.

Polecamy:
W jaki sposób rozwiązać problemy, związane z prawem pracy?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *