Architekt a samozatrudnienie – zalety, wady, zarobki

Architekci stanowią specyficzną grupę osób, głównie ze względu na charakter wykonywanych przez nich usług. Mogą zostać zatrudnieni na etat w firmach zajmujących się projektowaniem konstrukcji takich jak domy czy miejsca użyteczności publicznej, bardzo często jednak sami wybierają inny rodzaj zarobkowania, polegający na samozatrudnieniu, czyli założeniu własnej działalności gospodarczej.

Pracujesz, kiedy chcesz

Jedną z głównych zalet samozatrudnienia jest możliwość pracy w wyznaczonych przez siebie godzinach i dniach. Mowa oczywiście o prawdziwym samozatrudnieniu, a nie pozornym, które polega na ominięciu przepisów Kodeksu Pracy. Ilość zleceń, które można przyjmować, zależy tylko i wyłącznie od woli samego architekta. Decydując się na obsługę klientów indywidualnych, którzy poszukują osób, które zaprojektują im dom, równie dobrze można pracować we własnym mieszkaniu.

Praca architekta w obecnych czasach polega w większości na pracy komputerowej, nie potrzeba więc dodatkowego miejsca na stoły kreślarskie, jak to było kiedyś. Dzięki samozatrudnieniu można także spodziewać się większych zarobków. Pieniądze dostaje się od zlecenia, a nie od ilości przepracowanych godzin. Korzystając z najniższej składki ZUS, koszty pracy obniża się do niezbędnego minimum, a można także rozważyć założenie działalności poza granicami kraju.

Nie zawsze jest pięknie

Samozatrudnienie ma także swoje wady jak każda forma zarobkowania. W przypadku pracy na kontrakcie, czyli wykonywania obowiązków jako firma, na rzecz jednego konkretnego pracodawcy, trzeba być świadomym, że poza ewentualną niewielką podwyżką, nie zyskuje się nic. Stracić natomiast można wszystkie przywileje wynikające z Kodeksu Pracy, łącznie z urlopem. Nie zawsze musi tak być, w dużej mierze zależy to od samego pracodawcy. Prowadząc firmę z prawdziwego zdarzenia, trzeba wiedzieć, że mogą zdarzać się okresy, kiedy zleceń po prostu nie będzie. Kryzys, zima, konkurencja na rynku – wszystko może sprawić, że klienci po prostu nie będą przychodzić.

Pracując na etacie nie trzeba się tym martwić. Nie ważne czy zlecenia są, czy ich nie ma, wynagrodzenie musi zostać wypłacone. Prowadzenie działalności wiąże się także z koniecznością obsługi księgowości. O ile faktur i kosztów jest niewiele, można spędzić dodatkowe kilka godzin w miesiącu, by rozliczać się samemu. Im więcej zleceń jednak, tym większa będzie potrzeba zlecenia tego profesjonalnej księgowej, co generuje kolejne koszty i czas potrzebny na taki kontakt. Najprawdopodobniej niezbędny okaże się samochód, by móc szybko przemieszczać się między placami budów czy siedzibami klientów, a to oznacza wydatki na paliwo i eksploatację pojazdu.

Zarobki

Każdy początkujący architekt będzie miał problem z rozkręceniem własnej firmy i przyciągnięciem klientów, stąd przez długi okres, lepsze zarobki otrzymamy przy pracy etatowej. W dużych korporacjach, szczególnie zagranicznych, średnia płaca wynosi ponad osiem tysięcy brutto. W mniejszych jest gorzej, bo mediana to tylko 4600 złotych brutto. Przed decyzją o podjęciu samozatrudnienia i rozpoczęciu pracy na własny rachunek, warto sprawdzić, jakie są stawki za konkretne usługi oraz ile zleceń trzeba by wykonywać, by architektowi się to opłacało. Pojedynczy wyjazd na plac budowy w celu dokonania dozoru to kwota około 300 złotych. Liczba takich wizyt zależy już od samego inwestora. Ciężko jest ocenić wynagrodzenie za wykonanie konkretnego projektu, gdyż ten może wahać się od pięciu do nawet dwudziestu tysięcy złotych. Wszystko zależy od wielkości konstrukcji, jej przeznaczenia czy docelowego wyposażenia. Na stawki ma również wpływ staż pracy i doświadczenie architekta.

Osoba dopiero co rozpoczynająca swoją karierę może żądać za swoje usługi o wiele mniej niż architekt z 20-letnim stażem. Trzeba wspomnieć o jeszcze jednej konsekwencji wynikającej z chęci pracy na własny rachunek. Żeby wykonywać samodzielnie tego typu usługi, trzeba mieć odpowiednie uprawnienia, a więc zdać egzamin i wykonać odpowiednie praktyki. Przez pierwsze lata może się okazać, że niezbędny będzie zwykły etat, by mieć czas na dopięcie wszystkich formalności.

Autorem artykułu jest serwis archiweb.pl, na którym można znaleźć wiele funkcjonalnych rozwiązań z dziedziny architektury, np. przykłady aranżacji nowoczesnej łazienki. Serwis publikuje również istotne porady dla architektów.

1 komentarz

  1. Roman pisze:

    Według mnie zdecydowanie powinno się zawsze myśleć o samozatrudnieniu. Raz, że fajniej, dwa, że ciekawiej, trzy, że jest to bardziej ambitne, a cztery, że pewniejsze niż praca na etacie u kogoś, kto zawsze może kręcić nosem czy zwolnić. I to tyczy się nie tylko architektów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *