Jak prowadzić księgowość w firmie – przegląd rozwiązań

business-861323_640 (1)

Jeżeli posiadamy własną firmę musimy zdecydować jak ma wyglądać w niej kwestia księgowości. Czy jesteśmy zdolni do prowadzenie jej samodzielnie, czy możemy zatrudnić własną księgową, czy też skorzystamy z usług zewnętrznego biura rachunkowego. Wybór będzie zależał przede wszystkim od wielkości naszej firmy i środków jakimi dysponujemy.

Samodzielne prowadzenie księgowości

Część osób, zwłaszcza tych, które zaczynają przygodę z prowadzeniem swojej własnej firmy, decyduje się na prowadzenie księgowości samodzielnie. Są to zazwyczaj osoby, które pewnie czują się w tej dziedzinie i chcą zaoszczędzić środku, które trzeba byłoby wydać na opłacenie dodatkowych osób, lub instytucji.

Wadą samodzielnego prowadzenia księgowości w swojej firmie jest przede wszystkim strata czasu, który można by było poświęcić na działania związane z jej rozwojem. Jednak bywa, że w początkowej fazie rozwoju firmy liczy się każdy grosz.

Własna księgowa

Posiadanie własnej księgowej jest domeną głównie większych firm. Jeżeli nasza firma jest duża, zatrudnia wielu pracowników i prowadzi rozległe działania, wówczas najlepszym wyjściem może się okazać zatrudnienie własnej księgowej, która zajmie się całokształtem rachunkowości firmy.

Z zatrudnieniem własnej księgowej wiążą się również pewne niedogodności. W tym przypadku to na nas spoczywa wybór osoby na to stanowisko, ocenienie jej kompetencji. Kiedy zatrudniamy osobę do prowadzenia księgowości, w przeciwieństwie do biura rachunkowego, musimy wyodrębnić w siedzibie naszej firmy pomieszczenie, w której będzie ona prowadzona. Musimy się również liczyć z koniecznością przechowywania dokumentów.

Biuro rachunkowe rozwiązaniem dla małych i większych firm

Wiele firm w naszym kraju korzysta z usług biura rachunkowego. Jest to rozwiązanie bardzo wygodne, które pozwala zaoszczędzić wiele czasu. Osoby, które decydują się powierzyć księgowość swojej firmy biurom rachunkowym, chwalą sobie również oszczędności finansowe. Na naszym rynku funkcjonuje coraz więcej instytucji tego typu. Ich duża ilość sprawia, że podnosi się jakość usług, warunki finansowe stają się także bardziej konkurencyjne. Co więcej biuro rachunkowe jest nie tylko alternatywą dla osób, które posiadają siedziby swoich firm w większych miastach. Coraz powszechniejsze stają się instytucje księgowe, które oferują swoje usługi za pośrednictwem internetu. Dzięki takim rozwiązaniom zostaje zlikwidowany problem czasu, który potrzebny jest na dojazd do placówki biura.

Zewnętrzne instytucje, które oferują prowadzenie rachunkowości cieszą się zwłaszcza uznaniem małych i średnich firm. Największe firmy często decydują się jednak na samodzielne zatrudnienie księgowych. W pozostałych przypadkach biuro rachunkowe jest dużym udogodnieniem dla firm. Można dzięki niemu zaoszczędzić czas, który byłby potrzebny na prowadzenie księgowości. Koszty zewnętrznego biura są niższe niż koszty zatrudniania własnych pracowników, a także organizowania w siedzibie firmy miejsca przeznaczonego na przechowywanie dokumentów.

Autor: artykuł powstał w oparciu o materiały dostarczone przez biuro rachunkowe Union z Katowic

1 komentarz

  1. Dania pisze:

    Przyznam szczerze, że ja nie mam za bardzo głowy do rozliczeń. Wszystko zlecam księgowej z Biura Support. Współpracujemy przede wszystkim online, dzięki czemu zaoszczędzam sporo czasu na inne ważne sprawy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *