Czy designera można nazwać artystą?

BMW-Designer-Sketching-lg1

Czy designera można nazwać artystą? Gdzie zaciera się linia między sztuką a zwykłym projektem? Jak zmiany dzisiejszego świata wpłynęły na postrzeganie tych wątków? Warto się nad tym chwilę zastanowić i spróbować odpowiedzieć sobie na to pytanie. Oto kilka faktów związanych z tematem, które być może pomogą Ci określić swoje stanowisko w tej sprawie.

Grafik, designer jest to osoba, która jest odpowiedzialna za konceptualizację kreacji graficznych różnego rodzaju. To człowiek ilustrujący i odpowiedzialny za wdrażanie pomysłów w postaci graficznej z celem rozpowszechniania ich w mediach – mówi nam pan Piotr, pracownik Studia Graficznego w Białymstoku – Mam tutaj na myśli temat mediów cyfrowych, filmów, animacji, dekoracji produktów, opakowań i logo – kontynuuje. Design może mieć wiele zadań w pracy zawodowej, a jego stanowisko w firmie zależy od jego profilu pracy i jego zdolności, które również same w sobie wpływają na to czy można go nazwać artystą czy też nie. Na przykład, artysta grafik w agencji reklamowej może mieć profil kierujący go głównie do grafik dla użycia w ramach reklamy lub też może to być już dyrektor artystyczny. Designer może pracować jako ilustrator – tutaj już najbliżej mu do faktycznego artysty.

W tradycyjnych kontekstach, grafik jest synonimem rzemieślnika, który komponuje materiał wizualny w rzeczywistości cyfrowej. Tworzy inspiracje i zabiera się za przeniesienie tych wzorów z głowy, papieru do komputera. Jednak we współczesnym kontekście, grafikiem wydaje się być każdy kto ma podstawowe pojęcie o grafice komputerowej, Stąd dylemat czy designera można nazwać artystą. Wykorzystuje się tu zamiast farby, pędzla, dłuta – komputery i narzędzia graficzne. Nawet praca grafika uległa zmianie. Nie jest już jedynie artystą mającym tworzyć projekty na temat danego parametru – ma on również być w stanie komunikatorem swoistego typu. Jego pracę mają zachęcać do interakcji z klientami,mają dążyć do zrozumienia ich potrzeb i prezentować wszelkie jego pomysły w sposób prawidłowy. Nowoczesny designer powinien mieć również zdolności kierownicze, aby prowadzić zespoły projektowe i nie martwić się o nadzorowania całego projektu, od konceptualizacji do drukowania aż w końcu powstanie produkt końcowy.

Poduszka na taboretGrafik musi mieć więc nie tylko wyobraźnię i kreatywność, ale także powinny mieć solidne podstawy w dyscyplinie sztuk wizualnych i być dobrze zorientowanym w systemach kompozycji kolorów, gdyż nawet doskonale zaprojektowana reklama z zawartością sprzecznych kolorów zostanie odrzucona przez klienta. Artysta powinien mieć doświadczenie w systemach oprogramowania, takich jak Adobe Photoshop lub Corel Draw w celu tworzenia wysokiej jakości projektów. Nowocześni graficy muszą być wszechstronnie utalentowani – co powoduje, że coraz bardziej skłaniamy się do tego, by móc nazywać ich artystami.

Chociaż designerów tradycyjnie nazywa się artystami komercyjnymi wraz z kwestią zmieniających się trendami w mediach, graficy pracują również w mniej kreatywny sposób. Nie da się jednak ukryć, że graficy tworzą sztukę poprzez organizowanie obrazów i tekstu w celu komunikowania się, przekazywania wiadomości w mediach drukowanych i elektronicznych, takich jak czasopisma, gazety, książki i strony internetowe, jak również tworząc dzieła dla marki korporacyjnej, dla wystaw i celów reklamowych. Większość grafików specjalizuje się w wielu dziedzinach, w tym pracują dla telewizji, filmu i przede wszystkim dla grafiki komputerowej, projektowania wystaw, marki korporacyjnej, książek i czasopism, reklamy i projektowania ilustracji.

Grafika ta jest ważna w twórczym świecie – dlatego designer musi być człowiekiem o bujnej wyobraźni, nie może też wystrzegać się ciężkiej pracy, a takich artystycznych i kreatywnych designerów trzeba nam w dzisiejszym świecie. Jednak designer rzadko może pozwolić sobie na swobodę, przez co jako artysta ma też związane ręce. Musi rozmawiać z klientami, aby lepiej zrozumieć ich wizualne potrzeby komunikacyjne i na tej podstawie opracować szorstkie wzory lub szkice do zatwierdzenia. Gdy klient zatwierdzi pomysł, projektant przygotowuje układy szkiców za pomocą nowoczesnych technik, takich jak fotografia, ilustracja i inne. Układy, po zatwierdzeniu przez klienta, są drukowane, a następnie wykorzystywane do celów reklamowych. Chociaż grafik ma tylko przygotować projekty dla swoich klientów, jest również niezbędne to dla niego jako artysty, by móc się wykazać. Ale czy może?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *