BHP podczas upałów

zagrożenia BHP w pracy

Lato, choć kojarzy się przede wszystkim z okresem urlopowym, to jest to również czas wysokich temperatur. Praca podczas upałów nie należy do przyjemnych i komfortowych, w związku z czym pracodawca ma za zadanie stworzenie możliwie jak najlepszych warunków w miejscu wykonywania pracy.

Temperatura

Ustawa niestety nie mówi wprost o maksymalnej temperaturze, jaka może panować na miejscu pracy. Wskazana jest jedynie minimalna, która nie może być niższa niż 14 stopni, a w pomieszczeniach biurowych 18 stopni Celsjusza. W przypadku górnej granicy mowa jest jedynie o zapewnieniu komfortowych warunków. Można się natomiast posiłkować wskaźnikami komfortu cieplnego oraz określającym mikroklimat gorący, czyli w skrócie PMV i WBGT. Zaleca się, by PMV znajdowało się w zakresie od -0.5 do 0.5, co oznacza temperaturę neutralną, nie może jednak przekraczać wartości +2. Wyliczenie tego parametru nie jest jednak łatwe, gdyż zależy nie tylko od warunków atmosferycznych, ale również od metabolizmu człowieka, stosunku powierzchni ciała zakrytego do odkrytego lub odporności cieplnej odzieży. Wskaźnik WBGT, łatwiejszy do stosowania, mówi natomiast o temperaturze od 20 stopni Celsjusza dla prac wyjątkowo ciężkich do 32 stopni dla prac spoczynkowych. Normy te są podane dla pracowników niezaaklimatyzowanych w gorącym środowisku. Więcej wskazówek i reguł można znaleźć w normie PN-EN 27243:2005. Jedynym wyjątkiem są osoby młodociane, czyli ci pracownicy, którzy znajdują się w przedziale wiekowym od 16 do 18 lat. W ich przypadku, temperatura nie może przekraczać 30 stopni Celsjusza, a wilgotność względna 65 proc.

Zaopatrzenie

Poza zapewnieniem odpowiednich warunków pracy pod względem panujących temperatur, pracodawca musi zapewnić pracownikom nielimitowany dostęp do darmowych napojów. Najlepsze dla organizmu człowieka są te niesłodzone, a więc najkorzystniejsza jest zwykła woda mineralna. Oczywiście, można również zainwestować w soki lub napoje gazowane, warto jednak uświadomić pracownikom, że pragnienie najlepiej gasi woda mineralna. Jeśli w miejscu pracy nie ma takiego wyposażenia jak lodówka pracownicza, lato jest najlepszym momentem, by o niej pomyśleć. Choć nie jest to element obowiązkowy w miejscu pracy, to jednak podnosi komfort i zadowolenie pracowników. W przypadku bardzo wysokich temperatur, możliwość schłodzenia napoju, albo przechowania w chłodzie drugiego śniadania jest wskazana. Warto również wprowadzić tymczasowe zasady dotyczące rotacji pracowników i długości przerw. Może być to utrudnione z powodu sezonu urlopowego, jednak zawsze można w pewien sposób zoptymalizować harmonogram pracy. Niesprzyjające warunki atmosferyczne zawsze obniżają efektywność pracy, a więc trzymanie osób zatrudnionych na siłę przy stanowiskach, nie ma najmniejszego sensu. O ile to możliwe, warto wprowadzić dłuższą przerwę, nawet dwugodzinną, w okolicach południa lub przesunąć godziny pracy na wczesnoporanne, lub wieczorne.

Komfort pracy

Przepisy BHP to nie tylko zbiór regulacji mówiących o bezpiecznej pracy, ale również o jej podstawowym komforcie. Upały są zjawiskiem okresowym i z reguły krótkotrwałym, dlatego należy kierować się rozsądkiem. Zwłaszcza w biurach niezastąpiona jest klimatyzacja. Trzeba być jednak świadomym, że wykorzystywanie jej w sposób nieodpowiedni może być szkodliwe dla zdrowia i powodować przeziębienia. Najlepiej jest, by była ustawiona jedynie o kilka stopni poniżej temperatury panującej na dworze. Wiatraki nie powinny być kierowane wprost na człowieka. Tymczasowa ulga od upałów może mieć swoje poważne konsekwencje, takie jak nawet zapalenie zatok. W przypadku stanowisk pracy znajdujących się bezpośrednio na zewnątrz, bardzo ważna jest częsta rotacja pracowników lub przymusowe dłuższe przerwy co pewien czas. Można również wymagać nakrycia głów, by uniknąć ewentualnych udarów słonecznych. Jest to szczególnie przydatne w przypadku takich prac jak prace budowlane czy rolnicze. Pamiętajmy, że walczyć trzeba nie tylko z temperaturą, ale również ze słońcem czy wilgotnością powietrza. O zasłabnięcia czy wypadki w takich warunkach nie jest trudno.

Artykuł na temat przepisów dotyczących BHP opracował sklep BHP – gvarant.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *