Asystentka stomatologiczna – czym się zajmuje?

Young female doctor studying x-ray image, sitting

Każdy z nas powinien korzystać z usług gabinetów stomatologicznych. Dla wielu osób oczywiste jest to, że oprócz lekarza stomatologa współpracuje z nim również asystentka stomatologiczna. Należy ona do średniego personelu medycznego.

Jakie są zadania asystentki stomatologicznej?

Osoba wykonująca ten zawód asystuje nie tylko przy zabiegach wykonywanych przez lekarza, ale również zajmuje się wieloma czynnościami, o których czasami nie wiemy. To na nią spada rola przygotowania gabinetu i wszelakich narzędzi potrzebnych stomatologowi do swojej pracy. Aby przyjąć kolejnego pacjenta, każde z narzędzi musi być sterylnie czyste, ułożone w odpowiedniej kolejności lub schowane w odpowiednio do tego celu wyznaczone miejsce.

Wszystkie te czynności przeprowadza właśnie asystentka, która dba nie tylko o ogólny ład i porządek, ale również zajmuje się dokumentacją medyczną pacjentów. Bardzo często chcąc ustalić termin kolejnej wizyty ustalamy go właśnie z nią. Innymi słowy odciąża ona stomatologa, a dzięki swojemu medycznemu wykształceniu jest perfekcyjnie przygotowana do wielopłaszczyznowej współpracy z lekarzem. Konieczne jest aby osoba zajmująca to stanowisko była odpowiedzialna, sumienna, precyzyjna, jak również posiadała umiejętności szybkiego nawiązywania kontaktu z pacjentem i potrafiła zachować dyskrecję.

Kogo zatrudniają profesjonalne gabinety stomatologiczne?

Profesjonalne gabinety stomatologiczne zatrudniają swoich współpracowników w bardzo przemyślany sposób. Szukają osób posiadających odpowiednie kwalifikacje medyczne potwierdzone świadectwem ukończenia szkoły i zdania państwowego egzaminu z bardzo dobrym wynikiem. Wiąże się to nie tylko z prestiżem pracy w klinice, ale również z profesjonalną współpracą lekarza i asystentki. W przypadku zaistnienia sytuacji, gdy trzeba będzie udzielić pierwszej pomocy, lekarz musi mieć pewność, że jego asystentka podoła zadaniu i dzięki sprawnej współpracy będą mogli podjąć działania np. ratujące życie. Zatrudnienie asystentki, która ukończyła odpowiednią szkołę medyczną daje gwarancję, że każdy pacjent będzie otoczony właściwą opieką, a współpraca ze stomatologiem będzie przebiegać na najwyższym poziomie.

Gdzie podjąć naukę tego zawodu?

Chcąc zostać profesjonalną asystentką stomatologiczną należy ukończyć szkołę medyczną. Najlepiej szukać szkół z wieloletnim doświadczeniem, które oferują zdobycie praktycznych umiejętności zapewniając praktyki zawodowe.

Taką szkołą z 20-letnim stażem jest PIERWSZE NIEPUBLICZNE POLICEALNE STUDIUM MEDYCZNE w Szczecinie, które uczy swoich podopiecznych kompleksowego podejścia do zawodu. Dzięki niemu można po roku nauki zostać asystentką stomatologiczną i podjąć od razu pracę w gabinecie. Zapewnia profesjonalne sale szkoleniowe oraz wysoko wykwalifikowaną kadrę nauczycielską, która zawsze chętnie służy pomocą swoim słuchaczom. Studium to umożliwia swoim uczniom odbycie praktyk zawodowych, a wszystko po to, by uczniowie mogli się jeszcze w trakcie nauki zmierzyć z charakterem pracy.

Szkoła posiada własną stronę internetową – dental.szczecin.pl, na której umieszcza wszelkie aktualności oraz pokazuje sale szkoleniowe i ich wyposażenie, na którym szkolą się kandydaci na najlepszych pracowników.

1 komentarz

  1. Adaś pisze:

    Jaki możecie polecić gabinet dentystyczny Włocławek czynny do późnych godzin wieczornych? Nie mam jak urwać się z pracy a wizytę trzeba umówić.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *