Bierzesz kredyt? Zapytaj o RRSO

Czym jest RRSO?

RRSO to rzeczywista roczna stopa oprocentowania. Współcześnie wielu ludzi decyduje się na wzięcie kredytu. Jednak nie każdy wie, czym jest RRSO. Dla wielu osób, jest to pojęcie niezrozumiałe, wprowadzające zamęt. W takim razie, po co nam RRSO? Wartość ta określa całkowity koszt, jaki ponosi osoba biorąca kredyt. RRSO uwzględnia nie tylko oprocentowanie, lecz bierze pod uwagę również wszystkie inne koszty, np. prowizje.

Bierzesz kredyt? Zapytaj o RRSO

KREDYTWedług przepisów o kredycie konsumenckim, banki i inne firmy oferujące sprzedaż ratalną, mają obowiązek liczyć i udostępniać swoim klientom informację o RRSO. Dzięki temu, dany klient, który szuka odpowiedniego dla siebie kredytu, może porównywać oferty z różnych banków i orientuje się, ile tak naprawdę będzie musiał zapłacić. Z drugiej strony, rzeczywistość pokazuje nam nieco inne fakty. Otóż kliencie nie mają zaufania do wartości RRSO. Dlaczego tak się dzieje? Jedną z przyczyn może być to, iż kredytobiorca nie wie jak powinien interpretować RRSO kredytu. Wskaźnik ten uwzględnia wiele czynników i może się zdarzyć tak, iż kredyt, którego suma kosztów jest wyższa, ma niższe RRSO.

Uczciwość banków a wskaźnik RRSO

001Dzisiejsze banki a w szczególności parabanki zatrudniają wiele młodych osób do pracy jako doradca finansowy. Przekłada się to głównie na pracę polegającą na szukaniu oraz proponowaniu ludziom kredytów konsumenckich, pożyczek na samochód, dom i innych produktów finansowych. Istotą tej pracy jest zysk czerpany z prowizji od każdego klienta, którego uda się namówić na taki kredyt. Powoduje to niestety zachowanie niegodne uczciwego bankiera czyli zatajanie prawdy o rzeczywistej kwocie raty jaką przyjdzie nam zapłacić. Wiadomo jest, że banki nie chcę tracić możliwości zarobienia na kliencie, dlatego jak tylko mogą to nie mówią nam wszystkiego tego co czego nie chcemy usłyszeć, a usłyszeć powinniśmy. Zanim weźmiesz kredyt, zapytaj o RRSO. Nie daj się nabić w butelkę.

RRSO w szczegółach

Wartość ta jest istotna dla osób, które planują wziąć kredyt. RRSO określa całkowity koszt, jaki ponosi kredytobiorca. Podaje się ją w postaci procentu kwoty całkowitej kredytu w stosunku rocznym. Dzięki temu, wiemy jakie jest rzeczywiste oprocentowanie kredytu i możemy porównywać różne oferty. Wielu ludzi nie wie jak korzystać z RRSO podczas poszukiwania odpowiedniego kredytu. Jest to jednak bardzo przydatny wskaźnik, gdyż standaryzuje nam koszty kredytów z różnych banków. RRSO oprócz oprocentowania uwzględnia także inne koszty, takie jak prowizje, koszty usług itp. Co jest istotne, banki muszą nam udostępniać informacje o rzeczywistej rocznej stopie oprocentowania. Jednak z drugiej strony, w rzeczywistości większość ludzi nie pyta o RRSO. Co może być tego przyczyną? Dla wielu klientów jest ono po prostu niejasne i niezrozumiałe. Warto pamiętać, iż kredyt to duża odpowiedzialność i podjęcie decyzji o jego wzięciu nie może być pochopne. W tym przypadku, niewiedza może nas sporo kosztować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *