Bardzo często zdarza się podczas poszukiwań pracy, że mimo usilnych prób i setek wysłanych CV, nie jesteśmy w stanie znaleźć upragnionego zatrudnienia. Ma to związek z błędami popełnianymi w czasie przeglądania ofert pracy oraz bezpośrednio po aplikacji na wybrane z nich.
Brak jasnego celu
Gdy nie jesteśmy w stanie określić, czego wymagamy od przyszłej pracy, bardzo możliwe, iż będziemy mieli problemy z jej znalezieniem. Nawet jeśli posiadamy doświadczenie w danej branży na nic się ono zda, gdy nie będziemy wiedzieć, gdzie i w jakim zakresie chcemy pracować. Warto w takim przypadku szukać stanowisk związanych z naszym wykształceniem bądź sugerować się swoimi pasjami (warto zajrzeć w tym celu m.in. na Pracuj.pl). Można również sugerować się dotychczasowymi sukcesami odniesionymi w danej branży.
Nieprofesjonalne CV
Źle sformatowane bądź nasycone nieprawdziwymi informacjami CV może stanowić nie lada problem podczas poszukiwań pracy. Nawet jeśli pracodawcy nie dają nam konkretnych informacji zwrotnych, warto samemu skonsultować się z kimś, kto pomoże nam stworzyć profesjonalny życiorys. Można wykorzystać kreatory CV oraz wskazówki zawarte na stronach internetowych, na których zamieszczane są ogłoszenia (np. Pracuj.pl). Im więcej materiałów przeczytamy, tym większe prawdopodobieństwo, że stworzymy profesjonalny i jedyny w swoim rodzaju życiorys.
Wygórowane oczekiwania
Wielkie ambicje co do możliwości awansu oraz zarobków mogą bardzo często spotkać się z murem rzeczywistości. Wówczas nie powinniśmy się poddawać i rezygnować, lecz zdobywać odpowiednie kwalifikacje po trochu lub pomyśleć nad pośrednią formą zatrudnienia, np. w ramach stażu. W ten sposób stworzymy sobie bazę do dalszych prac nad sobą i dalszych możliwości rozwojowych. Błędem jest porzucanie na tym etapie poszukiwań pracy bądź znalezienie stanowiska poniżej naszych pragnień i oczekiwań.