Jasne i ciemne strony zawodu piekarza

Piekarz to jeden z najstarszych zawodów na świecie. Od tysięcy lat ludzie wypiekają przeróżne rodzaje chleba. Każdego ranka wszystkie piekarnie i markety zachęcają nas do zakupu świeżego pieczywa. Czy warto zostać piekarzem?

Tradycyjne wypiekanie chleba, a chleb z marketów

Praca prawdziwego piekarza, wypiekającego chleb z mąki, wody, drożdży, zakwasu i dodatków (takich jak nasiona, otręby, czy różne rodzaje mąk) znacznie różni się od pracy piekarza w supermarkecie. Prawdziwy piekarz to rzemieślnik, który ma lata doświadczenia, ukończył odpowiednią szkołę, a swój zawód traktuje z pasją. Sztuka wypieku prawdziwego, zdrowego chleba przechodziła często z ojca na syna. Wiele małych, lokalnych piekarni posiada przepisy, których nie zmieniano od dziesiątek lat.
Dziś najczęściej spotykane oferty pracy dla piekarzy to te w supermarketach. Praca na tym stanowisku polega na wkładaniu gotowych produktów utworzonych ze specjalnych mieszanek (często powstałych w Chinach), a następnie uformowanych na kształt bułek i chlebów maszynowo, po czym zamrożonych. Data ważności tych produktów często przekracza nawet kilka lat, a składników odżywczych nie ma w nich wcale. Piekarz pracujący w markecie odpowiedzialny jest za wkładanie gotowych produktów do pieca, wyjmowanie ich i rozkładanie na pułkach.

Jak zostać piekarzem?

Bardzo często do wykonywania tej pracy wystarczy wyłącznie nabyte wcześniej doświadczenie i umiejętności. Oczywiście wykształcenie gastronomiczne jest mile widziane, ale najważniejszy jest fach w rękach. Piekarz musi przygotowywać ciasto – odmierzać składniki, wkładać je do maszyny mieszającej, a następnie odkładać do wyrośnięcia. Gotowe ciasto dzieli na równe fragmenty, po czym formuje ręcznie bochenki chleba lub bułki. Po wyrośnięciu chleb należy wypiec w specjalnych piecach i tu zazwyczaj zadania piekarza się kończą. Jest to zawód wymagający dużej siły fizycznej oraz wytrzymałości. Właśnie dlatego wykonują go niemal wyłącznie mężczyźni. Dźwiganie ciężkich worków z mąką, jest codziennością każdego piekarza. Warto również wspomnieć o tym, że piekarze wykonują swoją pracę zazwyczaj w nocy lub bardzo wczesnym rankiem oraz nie mają wolnych świąt.

Jak widać, prawdziwi piekarze to ludzie z pasją, którzy nie boją się ciężkiej pracy. Satysfakcja z dobrze wypieczonego chleba jest ogromna i nie ma nic wspólnego z wkładaniem do pieca gotowych półproduktów stworzonych z chińskich mieszanek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *