Coraz więcej osób rozważa podjęcie w pracy w Niemczech, w celu opieki nad osobami starszymi i niepełnosprawnymi. Nic zatem dziwnego, że w sieci pojawia się coraz więcej ogłoszeń, zachęcających do pracy za granicą w tym charakterze. Opiekunowie poszukują podopiecznych, a rodziny seniorów osób, które zostaną opiekunami. Czy jednak każdy może podjąć się tej pracy? Czy każdy poradzi sobie z pracą pod presją i stresem? Co trzeba wziąć pod uwagę, starając się o pracę jako opiekunka osób starszych? Dowiedz się, jakie warunki musisz spełnić, aby pracować w tym charakterze.
Najbardziej pożądane cechy opiekunki osób starszych
Rodziny seniorów wymagających opieki, szukają osoby, która będzie niemalże czytać w jego myślach. I choć wśród kandydatów na opiekunów można znaleźć wykwalifikowanych, profesjonalnych, doświadczonych pracowników, każdy z nich ma inne zalety i ograniczenia. Nie ma jednak wątpliwości, że ta posada jest niezwykle angażująca, a kandydat musi spełnić szereg wymagań, takich jak:
- znajomość języka,
- doświadczenie w opiece,
- odpowiednie cechy interpersonalne np. uprzejmość, empatia, cierpliwość,
- stan zdrowia umożliwiający wykonywanie pracy.
Należy pamiętać, że praca jako opiekunka osób starszych wiąże się z kontaktem z osobami niepełnosprawnymi lub takimi, które wymagają pomocy przy wykonywaniu nawet najprostszych czynności. Stąd ważne, aby potencjalna opiekunka nie miała ograniczeń fizycznych. Wśród przeciwwskazań do wykonywania tej pracy znajdują się m.in. choroby kręgosłupa. Należy także pamiętać o tym, że niektóre rodziny szukają opiekunki niepalącej.
Znajomość języka niemieckiego
Praca jako opiekunka osób starszych w Niemczech to niemałe wyzwanie również ze względu na ciągłe posługiwanie się językiem obcym. Już przed wyjazdem warto zaznajomić się z nim chociażby w podstawowym stopniu lub go sobie odświeżyć. Należy również pamiętać o uprzejmym zwracaniu się do podopiecznego. Nazywanie go „panem” czy „panią”, pełen szacunku dystans i ton z pewnością zostaną pozytywnie odebrane.
Zadbaj o własną sprawność fizyczną
Opieka nad osobami starszymi często wiąże się z dużym wysiłkiem fizycznym. Szczególnie, gdy podopieczny jest niepełnosprawny lub leżący. Dobrze jest zatem zadbać o swoją sprawność fizyczną jeszcze przed podjęciem pracy. Zapoznaj się z ćwiczeniami na zdrowy kręgosłup i wpleć je w swoją codzienną rutynę.
Przeczytaj też: https://laxocare.pl/blog/szukam-pracy-jako-opiekunka-osob-starszych-w-niemczech-jakie-warunki-musze-spelniac/
Umiejętność rozmowy i wsparcie
Praca opiekunki osoby starszej w Niemczech to nie tylko fizyczna obecność i pomoc w różnych czynnościach. Wiele seniorów zmaga się z samotnością i depresją. Czują się oni niepotrzebni, wykluczeni z życia, często zmagając się z depresją. Nie radzą sobie oni psychicznie z objawami ich choroby. Dobra opiekunka seniora powinna pamiętać również o tym aspekcie. Odnoś się do osoby starszej z empatią i życzliwością. Dobrą praktyką jest codzienna rozmowa. Pozwól seniorowi mówić, wspominać stare czasy. Jeśli choruje na demencję – zachęcaj go do ćwiczenia pamięci.
Pogłęb wiedzę na temat choroby podopiecznego
Jednym z najważniejszych wymagań, jakie muszą być spełnione przy pracy jako opiekunka osoby starszej, jest umiejętność radzenia sobie z różnymi schorzeniami i chorobami wieku starczego. Oczywiście nie jest wymagana specjalistyczna wiedza medyczna. Jednak osoba zatrudniona na tym stanowisku powinna znać specyfikację chorób na jakie cierpi senior, aby wiedzieć, jak z nimi postępować. To właśnie od tej wiedzy w dużym stopniu będzie zależała jakość świadczonej opieki. Znajomość schorzeń podopiecznego umożliwi szybszą reakcję na niepokojące objawy, o których warto poinformować rodzinę i lekarzy. To właśnie dlatego podczas rozmowy rekrutacyjnej na to stanowisko padają pytania o sposoby postępowania z chorymi podopiecznymi.