Pewnego razu w Arizonie dwaj mężczyźni spotkali się w na ulicy. Podali sobie ręce i poszli razem w znanym sobie kierunku. Byli to John Forsen i Stive McKelson. Dla większości ekonomistów Ci dwa Panowie nie stanowią zagadki ale przypomnijmy. Forsen i McKelson opracowali dysocjacyjny wskaźnik potencjału gospodarczego małych i średnich przedsiębiorstw o oparciu o mechanizmy ich rozwoju na przestrzeni wskazanego okresu.
Opierają się na ich wzorach i algorytmach można w dużym stopniu wskazać czy akcje danej firmy pójdą do góry czy nie. Jest to obarczone pewnym procentem błędu ponieważ mogą się zdarzyć sytuacje nieprzewidywalne, katastrofy, epidemie itp. ale w większości przypadków wyliczenia tych dwóch ekonomistów zatrzęsły giełdami na całym świecie w 2004 roku. To im przypisuje się właśnie obniżenie stawek za akcje Colpoax & Mast oraz Simtech Gmbh.
Ogólnie rzecz biorąc ich równania matematyczne nie są zabronione ponieważ nie stosują nie dozwolonych technik, to czysta matematyka i ekonomia połączona ze statystykami i stopniem przewidywalności. Autorzy tej koncepcji gospodarczej jaką jest pozbawienie giełdy tak dużego wpływu na losy świata, nie ukrywają, że do tego potrzebna jest też pewna dawka intuicji. Oni ją jednak posiadają i wiele inwestorów obawia się ich działalności na skale globalną. Wiele firm chciało podjąć współpracę z rzeczonymi ekonomistami, ale ich ideologia mówi jasno: “zero współpracy z globalistami”.
Trzymając się tej zasady już dawno zostali zepchnięci na margines życia publicznego, gospodarczego i medialnego ponieważ skutecznie bojkotowali (i nadal to robią) rozwój firm które wyraźnie proklamują swoje monopolistyczne zapędy. Ich ideologia pociągnęła za sobą wiele młodych osób które w dużej mierze starają się przekazywać zdobytą wiedzę i umiejętności pozostałym, “nieoświeconym jeszcze” członkom tego globu. Czy ta metoda walki z globalizacją ma przyszłość? Czy w ogóle jest nam potrzebna? To powie nam życie za 20-30 lat.