Czy kredyty bez BIK są droższe? Rozmowa z Wiktorem Jackiewiczem, doradcą finansowym

StockTraderEdit

Co wiedzieć o pożyczkach?

Pożyczki jeszcze jakiś czas temu okryte były złą sławą. Wysokie koszty pożyczkowania w połączeniu z nieprofesjonalnym podejściem do klienta, zwłaszcza w przypadku zaległości z opłatami sprawiały, że ludzie obchodzili firmy pożyczkowe szerokim łukiem i traktowali je jako zło konieczne. Czy jest się czego bać i jak obecnie pracują firmy pożyczkowe? Porozmawiamy o tym z doradcą finansowym, Wiktorem Jackiewiczem.

Pożyczki- tak czy nie?

Wiktor Jackiewicz: Jeśli mamy taką potrzebę, to czemu nie? Firmy pożyczkowe skierowane są ze swoją ofertą do ludzi, jednak aby nie być potem nieprzyjemnie zaskoczonym, warto jest czytać dokładnie całą umowę pożyczkową, jeszcze zanim ją podpiszemy. To wówczas jest czas, żeby pytać o wszystko, co nas niepokoi lub jest niezrozumiałe. No i to jest czas, żeby ostatecznie odstąpić od umowy.

A co z kosztami takich pożyczek?

Wiktor Jackiewicz: W reklamach często można usłyszeć, że dana pożyczka jest bezpłatna, posiada minimalny procent czy brak opłat. Niestety wciąż można się spotkać z ofertami, które rzeczywiście mają dość konkurencyjną ofertę, jednak pod pewnymi warunkami. Lub odbija sobie kolokwialnie mówiąc na innej sferze pożyczek- na przykład płatnych wezwaniach do zapłaty.

Czy to prawda, że pożyczki, w których nie sprawdza się BIK są droższe?

Wiktor Jackiewicz: Czasem tak jest, jednak nie jest to regułą. Jeszcze raz powtarzam- czytać umowy z firmą, w której decydujemy się na pożyczkę jeszcze przed podpisaniem. Podpisując umowę, akceptujemy warunki zawarte w umowie, a więc wszystkie opłaty i koszty związane z pożyczką.

Na rynku pojawiły się wyszukiwarki pożyczek czy platformy do wyszukiwania interesującej nas pożyczki, dzięki czemu nie musimy sprawdzać każdej firmy pożyczkowej z osobna. Co Pan o tym myśli?

Wiktor Jackiewicz: Jest to względnie nowy pomysł, wart uwagi. Aby jednak być w pełni zadowolonym z usług takiej platformy trzeba dokładnie zapoznać się z jej działaniem. Część z nich, jak Freezl działa bezpłatnie, a samo wyszukanie oferty nie zobowiązuje jeszcze do jej wybrania. Takie przedsięwzięcia pochwalam i mogę polecić przyszłym pożyczkobiorcom.

Czy poleciłby Pan pożyczki jako formę zdobycia dodatkowych pieniędzy?

Wiktor Jackiewicz: Myślę, że tak. Firmy pożyczkowe od jakiegoś czasu zrywają ze stereotypem nieprzyjaznych klientom, właśnie dlatego, aby ich zdobyć. Można więc powiedzieć, że pożyczki są warte uwagi. Warto jednak wiedzieć, że oferta ofercie nierówna, dlatego też warto sprecyzować swoje oczekiwania względem pożyczki i wedle tych oczekiwań szukać pożyczki na miarę naszych potrzeb.

Na co więc zwracać uwagę, szukając zaufanej pożyczki?

Wiktor Jackiewicz: Przede wszystkim przejrzystość zasad oraz cennik wszystkich usług związanych z pożyczką. Uczciwość w tej kwestii świadczy pozytywnie o samej firmie pożyczkowej. Mówiąc o platformach należy zapoznać się ze sposobem działania i przejrzystością. Mówiąc o jednym i drugim warto zapoznać się z opiniami dotychczasowych klientów, co ostatecznie wpłynie na nasz ostateczny wybór.

1 komentarz

  1. Fasolka pisze:

    A czy w pożyczkach lombardowych (np. tutaj http://www.artar.com.pl) też nie sprawdzają BIKu? Interesuje mnie ich pożyczka błyskawiczna i pytam bo nie chcę się zbłaźnić pytając 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *