Czy posiadanie profesjonalnej księgowej jest koniecznością?

photo-1523430237819-5fdfeb4f5604

Uproszczona księgowość nie wymaga zatrudniania profesjonalnej księgowej – w jaki sposób można efektywnie prowadzić małą księgowość w firmie?

Każdy przedsiębiorca ma obowiązek systematycznego rozliczania się z fiskusem. Większość małych firm wykorzystuje w tym celu tak zwaną księgowość uproszczoną – mała księgowość, ponieważ również stosuje się takie określenie.

Jest to księgowość, którą mogą prowadzić osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie pod warunkiem, że ich przychody netto za poprzedni rok obrotowy ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych nie były wyższe od równowartości 1 200 000 euro w walucie polskiej.

 Uproszczona księgowość może być prowadzona jako:

  • karta podatkowa
  • ryczałt od przychodów ewidencjonowanych
  • podatkowa księga przychodów i rozchodów

Dla firm mała księgowość jest bardzo korzystną metodą rozliczeń, ponieważ jest łatwa w prowadzeniu, nie jest związana z wysokimi kosztami, pozwala także na precyzyjne monitorowanie zdarzeń gospodarczych firmy, chociaż nie pozwala na realizowanie szerszych analiz ekonomicznych.

Jak prowadzić księgowość uproszczoną?

Prowadzenie księgowości uproszczonej może odbywać się samodzielnie przez przedsiębiorcę albo może on skorzystać w tym celu z pomocy specjalistów.

Samodzielna mała księgowość polega głównie na wykorzystaniu specjalistycznego oprogramowania, które obejmuje wszystkie potrzebne obszary i pozwala przedsiębiorcy na łatwe ewidencjonowanie i kontrolowanie zdarzeń gospodarczych. Oprogramowanie można wybrać w wersji do instalacji na komputerze albo z dostępem przez internet – w przeglądarce WWW.

Druga opcja to skorzystanie z usług biura rachunkowego – to znacznie tańsza usługa niż zatrudnianie fachowego księgowego, co w przypadku małych firm najczęściej jest po prostu nieopłacalne. Koszty obsługi księgowej wynoszą najczęściej od 100-150 złotych wzwyż na miesiąc w zależności od polityki cenowej biura, zakresu wybranych usług oraz liczby dostarczanych dokumentów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *