Szukasz pracy? Jak dobrze się do tego przygotować?

how-to-find-a-job-online-job-searching-1-1068x630

Właśnie skończyłeś edukację i szukasz swojej pierwszej pracy? A może chcesz zmienić zatrudnienie, bo z dotychczasowego miejsca pracy nie jesteś zadowolony? Aby skutecznie szukać pracy, warto się do tego dobrze przygotować.

Poszukiwania zatrudnienia mogą trwać kilka dni lub nawet wiele miesięcy. Wszystko bowiem zależy od tego, jaka branża nas interesuje, jak sobie w niej radzimy, jakie mamy kwalifikacje i umiejętności. Znalezienie jakiejkolwiek pracy nie jest aktualnie problemem. Poziom bezrobocia jest dosyć niski, a pracodawcy nieustannie poszukują rąk do pracy. Kto szuka pracy na już, z pewnością ją znajdzie.

Nieco trudniej jest w przypadku osób, którym zależy na pracy w wykonywanym zawodzie i na bardzo dobrych warunkach. Wtedy do szukania zatrudnienia trzeba się dobrze przygotować. Na początku warto popytać znajomych czy osób ze swojej branży. Najczęściej takie osoby dobrze wiedzą, kto i gdzie szuka pracownika. Być może nie pomogą w znalezieniu zatrudnienia, ale wskażą kierunek czy firmę, w której warto pracować. Pracownicy najczęściej też wiedzą dobrze, jeśli w ich firmach są braki kadrowe, a ich szefostwo poszukuje kolejnych osób do pracy.

Po pierwsze – dobre CV

Zanim zaczniemy szukać pracy, pierwsza rzeczą, jaką trzeba zrobić, jest napisanie dobrego CV. Dobrze przygotowane dokumenty aplikacyjne są o wiele lepiej widziane niż CV pisane na zasadzie kopiuj wklej czy przy użyciu gotowych wzorów, jakie można znaleźć w internecie. W CV powinny znaleźć się wszystkie informacje o naszym wykształceniu, dotychczasowym zatrudnieniu. Warto wpisywać nie tylko miejsca, w których pracowaliśmy, ale również stanowiska oraz zakres obowiązków.

W każdej firmie bowiem w ramach stanowiska o tej samej nazwie, zakres obowiązków może być inny. Oprócz CV, zawsze warto być przygotowanym także do rozmów kwalifikacyjnych. Prędzej czy później zostaniemy bowiem zaproszeni na rozmowę rekrutacyjną. Warto za każdym razem indywidualnie się przygotować, a przy tym zdobyć jak najwięcej informacji o firmie, która nas zaprosiła na rozmowę. W dokumentach aplikacyjnych zawsze powinien znaleźć się też list motywacyjny. Za każdym razem warto pisać go indywidualnie, biorąc pod uwagę konkretne miejsce, do którego aplikujemy.

Przeglądaj strony z ogłoszeniami

Większość pracodawców w dzisiejszych czasach szuka pracowników poprzez różnego rodzaju ogłoszenia. Jedni stawiają na tradycyjne drukowane media, inni publikują ogłoszenia w sieci na portalach branżowych i ogłoszeniowych. Na https://damprace.pl/ można znaleźć szeroki wybór ogłoszeń o pracę w różnych branżach i w różnych miejscowościach. Osoby, które aktualnie poszukują zatrudnienia bez problemu znajdą więc takie ogłoszenia, które będą spełniały ich oczekiwania. Na ogłoszenia o pracę warto odpowiadać jak najszybciej – wiele firm potrzebuje pracowników niemal natychmiast, prowadzą więc przyspieszoną rekrutację, w której duże znaczenie ma zasada: kto pierwszy, ten lepszy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *