Przepisy BHP kontra praca na hali

thinkstockphotos-535454969_0

Nie każdy pracownik ma ten komfort, aby wykonywać swoje obowiązki zawodowe w wygodnych, biurowych warunkach. Wiele osób pracuje na dużych halach produkcyjnych czy magazynowych, w których panują sporo trudniejsze warunki. Trzeba jednak pamiętać o tym, że pracodawca ma obowiązek zadbać o bezpieczeństwo i higienę pracy swoich pracowników.

Hale magazynowe czy produkcyjne często są wielkimi pomieszczeniami, w których bywa bardzo zimno lub bardzo gorąco. Jeśli hala jest starego typu, powstała w przestarzałej technologii, najczęściej zimą jest w niej zimno, a latem, po nagrzaniu się stali – bardzo gorąco. Pracodawca powinien więc zadbać o to, by w hali panowały odpowiednie warunki, jakie są zgodne z normami BHP. Oczywiście, zdarzają się sytuacje, gdy nie można zapewnić odpowiedniej temperatury, gdyż produkcja musi odbywać się w niskich temperaturach. Wtedy pracownicy mają prawo między innymi do posiłków regeneracyjnych.

Pracodawca musi zadbać o odpowiednie warunki

W halach stalowych często zlokalizowane są zakłady produkcyjne, w których jest duże zadymienie, zapylenie lub panują inne trudne warunki. Obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie w pomieszczeniu odpowiedniej wentylacji, która będzie dostarczała świeżego powietrza. Każdy pracownik powinien również otrzymać ubranie, obuwie i inne akcesoria ochronne, które będą go chronić przed szkodliwym działaniem niesprzyjających warunków. Pracodawca ma obowiązek dostarczyć pracownikowi takie ubrania, nie może natomiast wymagać, by nabywał on je we własnym zakresie. Niezgodne z przepisami jest również odejmowanie pracownikom od pensji kosztów zakupu odzieży ochronnej, która jest im niezbędna do wykonywania pracy.

Obowiązkowe szkolenie bhp

Każdy pracownik, który będzie pracował na hali produkcyjnej, musi być również obowiązkowo przeszkolony w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy z dokładnym i szczególnym uwzględnieniem konkretnego stanowiska, na którym będzie się znajdował. Szkolenie bhp powinno być przeprowadzone przez osobę, która ma odpowiednie uprawnienia, a przy tym jest w stanie przekazać kompletną i fachową wiedzę. Bez szkolenia bhp pracownik ma prawo odmówić wykonywania obowiązków zawodowych, jeśli wiążą się one z zagrożeniem dla jego zdrowia. Warto o tym pamiętać szczególnie wtedy, gdy zatrudniamy się w nowej firmie i pracodawca chce nas przyjąć na okres próbny.

Nowoczesne hale prezentują się świetnie

Choć czasem hale stalowe kojarzą się z mało przyjemnymi i niezbyt bezpiecznymi miejscami, w rzeczywistości nowoczesne hale to świetnie zaprojektowane i zrealizowane obiekty, w których można urządzać nie tylko magazyny, ale również pomieszczenia biurowe, zaplecze logistyczne czy nawet centra handlowe. Na www.rexbud.com.pl/ można zapoznać się z nowoczesnymi i ciekawymi realizacjami, które zachwycają nie tylko doskonałą jakością wykonania, ale również ciekawą estetyka i designem. Hala stalowa nie musi być bowiem szara, nudna i bez wyrazu – także z zewnątrz może prezentować się imponująco i atrakcyjnie.

Źródło: rexbud.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *