Czy warto wyjechać do pracy jako opiekunka osoby starszej?

Branża opiekuńcza w Niemczech na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat przeszła szereg zmian. Dziś dużo mówi się o atrakcyjnych warunkach zatrudnienia, co poniekąd przekłada się również na płynącą z wykonywania zawodu opiekunki satysfakcję. Nic więc dziwnego, że odsetek Polek decydujących się na emigrację w celach stricte zarobkowych nieustająco wzrasta. Nam natomiast nasuwa się na myśl kluczowe pytanie – Czy warto pracować jako opiekunka w Niemczech? Kto może ubiegać się o zatrudnienie w branży i na czym polega praca opiekunki? Sprawdzamy!

Typowy dzień opiekunki w Niemczech. Jak wygląda praca ze starszymi ludźmi?

Wokół branży opiekuńczej niewątpliwie narosło sporo mitów, które w mniejszym bądź większym stopniu mogą być szkodliwe. Zanim jeszcze podpiszesz kontrakt z pośredniczącą agencją zatrudnienia, dobrze byłoby sprawdzić, na czym polega opieka nad starszymi. I choć istnieją różne głosy, opiekunka dla seniora nie jest jego służącą! Jest natomiast odpowiedzialna za pomoc przy wykonywaniu codziennych czynności higienicznych i pielęgnacyjnych, a także podawanie leków czy przygotowywanie posiłków. Lista obowiązków opiekunki może różnić się w zależności od stanu zdrowia podopiecznego.

Wspominamy o tym dlatego, że potencjalni kandydaci na stanowisko zdają się niekiedy zapominać o kluczowych aspektach związanych z branżą. Opiekunka osoby starszej rzeczywiście może liczyć na wysokie zarobki – mogą oscylować nawet w przedziale 1300-1700 euro, to jednak warto mieć na uwadze fakt, iż zajęcie to jest bardzo wymagające. Stres to natomiast nieodłączny element codzienności profesjonalnych opiekunek. O czym jeszcze pamiętać, wyjeżdżając jako opiekunka do Niemiec?

Zarobki w branży opiekuńczej. Ile zarabia opiekunka osoby starszej?

Wynagrodzenie opiekunki w Niemczech, jak wspominamy wyżej, rzeczywiście brzmi kusząco. Pragniemy jednak wyjaśnić wskazane przez nas widełki płacowe. Otóż o pracę jako opiekunka może ubiegać się niemal każdy – o ile nie boi się nowych wyzwań i posiada specjalne predyspozycje osobowościowe, które ułatwią mu start w nowej rzeczywistości. Doświadczenie na podobnym stanowisku i znajomość języka niemieckiego to dodatkowy atut! Więcej informacji znajdziesz tutaj – https://laxocare.pl/nasze-opiekunki/

Im więcej możesz zaoferować od siebie, tym lepsze perspektywy na wyższe wynagrodzenie. Profesjonalna opiekunka w Niemczech z wieloletnim doświadczeniem w zawodzie i znajomością niemieckiego na poziomie średniozaawansowanym otrzyma lepszą pensję aniżeli pracownik podejmujący pierwsze zlecenie. Zdecydowanie jest to ogromna zaleta, o której nie sposób nie wspomnieć. W przypadku opieki całodobowej pracownicy otrzymują też bezpłatne zakwaterowanie i wyżywienie.

Praca opiekunki w Niemczech – plusy i minusy

Ogólnie rzecz ujmując, warto pracować jako opiekun osoby starszej. Nie mamy wyłącznie na myśli kwestii finansowej, ale również perspektywy, jakie czekają na potencjalnych kandydatów. Praca w Niemczech to doskonała okazja, by poprawić byt i nabyć cenne umiejętności, które będą przydatne również po zakończeniu kariery zawodowej u naszego zachodniego sąsiada. Wraz z trwaniem zlecenia nauczysz się niemieckiego, dzięki czemu zniknie dotychczasowa bariera językowa. Kto wie? Może nowa umiejętność okaże się cenna, gdy zdecydujesz się na powrót do Polski.

Opieka nad starszymi niewątpliwie ma wiele zalet. Nie należy jednak zapominać, że liczne obowiązki obciążają pracowników, o zespół wypalenia opiekunki wcale nie tak trudno. Nieustanne podnoszenie podopiecznego czy konieczność powtarzania zdania kilka razy z rzędu sprawiają czasami, że opiekunowie potrzebują chwili dla siebie. Upewnij się, że nie zaniedbujesz własnych potrzeb na rzecz atrakcyjnych zarobków.

Jeśli wciąż zastanawiasz się, czy warto pracować jako opiekunka osób starszych w Niemczech, odpowiedź jest prosta – tak. Niemniej pamiętaj, by to nie kwestia finansowa wyłącznie decydowała o Twojej ścieżce zawodowej. Zastanów się, czy zawód opiekuna jest dla Ciebie, a długotrwała rozłąka z bliskimi Ci nie przeszkadza.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *