Czym jest rekuperacja?

Rekuperacja to wentylacja mechaniczna, która pozwala także na odzysk ciepła. Tradycyjna wentylacja, która opiera się na zasysaniu powietrza ma wiele wad, które wypływa chociażby na wychładzanie domu czy brak usuwania wilgoci z pomieszczeń. Dlatego warto zdecydować się na wentylację mechaniczną, która opiera się na ruchu powietrza wytwarzanym przez maszynę. Rekuperacja pozwala na kontrolowanie ruchu powietrza zarówno nawiewanego, jak i usuwanego z pomieszczeń. Dodatkową funkcją rekuperatora jest odzyskiwanie ciepła z nagrzanego już powietrza, które usuwane jest z pomieszczenia.

W jaki sposób działa rekuperacja?

Sercem całej instalacji jest rekuperator, który posiada jeszcze wymiennik służący do odzysku ciepła. Potrafi on wyciągać powietrze w dwóch kierunkach jednocześnie. Pierwszy strumień zaciąga powietrze zimne z zewnątrz budynku. Drugi strumień pobiera ciepłe, ale zużyte powietrze z wewnątrz pomieszczenia. Obydwa strumienie spotykają się ze sobą w wymienniku powietrza, ale nie mieszają się ze sobą.

https://www.youtube.com/watch?v=UQHLRbYYmsM

Ciepłe oraz brudne powietrze przechodzi przez wymiennik ciepła i zostawia w nim swoje ciepło. Jednak zimne powietrze przejmuje to powietrze i wlatuje do pomieszczenia. Co więcej, rekuperatory posiadają dodatkowe filtry, które oczyszczają powietrze nawiewane z zewnątrz. Dzięki temu wentylacja mechaniczna stanowi ogromną przewagę nad zwykłym otwieraniem okien. Nie musisz się więc obawiać palących sąsiadów na balkonie czy zanieczyszczonego powietrza z zewnątrz. Rekuperator przepuści do Twojego domu tylko czyste powietrze.

Czym się różni wentylacja grawitacyjna od mechanicznej?

Wentylacja grawitacyjna jest tradycyjnym rozwiązaniem, które niestety w nowoczesnym budownictwie nie ma miejsca. Nie potrzebuje ona żadnego urządzenia, a opiera się na systemie kominów. Mamy tutaj do czynienia tylko z jednym strumieniem powietrza, które wytwarzane jest dzięki różnicy ciśnień między wnętrzem budynku, a jego otoczeniem. Przez kominy wylatuje zużyte powietrze, a świeże napływa przez nieszczelne okna, drzwi czy wywietrzniki.

Rekuperacja natomiast opiera się na dwóch strumieniach powietrza, które wytwarzane są przez sam rekuperator. Wentylacja mechaniczna nie wymaga otwierania okien. W ten sposób niepotrzebnie narażamy się na stratę ciepła wewnątrz budynku. Jest to zdecydowanie dobre rozwiązanie, jeżeli zależy nam na energooszczędnym domu.

Oszczędność oraz odzysk ciepła dzięki rekuperacji

Dzięki takiemu systemowi można oszczędzić na energii nawet 30%! Rekuperacja posiada systemy ograniczające straty ciepła, dzięki odpowiedniej izolacji oraz występowania mostków ciepła. W ten sposób można ograniczyć wydatki na ogrzewanie jeszcze bardziej. Warto jednak zaznaczyć, że oszczędność energii to nie jedyna korzyść, która przemawia za tym systemem.

Wykorzystując rekuperację możemy również liczyć na poprawę naszego zdrowia oraz samopoczucia. Dzięki wentylacji mechanicznej mamy stały dostęp do świeżego oracz czystego powietrza. Niestety powietrze na zewnątrz budynku nie zawsze sprzyja naszemu zdrowiu. Smród, smog oraz dym to tylko garstka substancji, które potrafią uprzykrzyć nam życie. Tu znajdziesz specjalistów od rekuperacji https://karino.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *