Popularność studni głębinowych jest coraz większa pomimo tego, że dostęp do sieci wodociągowych jest coraz łatwiejszy. Studnia głębinowa jest często niezbędna dla tych, którzy mieszkają na wsiach czy w małych miejscowościach. Jak wygląda proces wiercenia studni głębinowych? Co powinna wiedzieć osoba decydująca się na taką inwestycję? Tego dowiecie się poniżej!
https://www.youtube.com/watch?v=30ckwCJB6bQ
Dlaczego warto mieć studnię głębinową?
Studnia głębinowa to taki wykop, który zwykle przekracza 10m głębokości. Do jej wybudowania konieczne jest wwiercenie się w ziemię, dlatego często ten rodzaj studni jest nazywany studnią wierconą. Wykorzystuje się tutaj dwie rury, czyli osłonowa i filtracyjna. Pierwsza dociera do warstwy wodonośnej, a druga w nią wnika. Obsypuje się je dodatkowo żwirem, żeby poprawić dopływ wody. Zazwyczaj rura osłonowa zakończona jest obejmą nośną, która zawiera przyłącze wodne i zawór odcinający.
Wiele wsi nadal nie ma dostępu do sieci wodociągowej, dlatego dla nich jedynym źródłem świeżej wody jest studnia. Wiele osób decyduje się na takie studni ze względu na oszczędności za rachunki za wodę. Z perspektywy czasu własna studnia głębinowa sprawia, że nie będziesz musiał płacić za wodociągi, dzięki czemu rachunki zdecydowanie ulegną zmniejszeniu.
Czasami woda ze studni głębinowej wykorzystywana jest nie tylko do codziennego użytku, ale również do podlewania roślin w ogrodzie czy do napojenia zwierząt. Dodatkowo nie będąc podłączonym do sieci wodociągowej nie musisz obawiać się spadku ciśnienia w rurach lub całkowitego odcięcia od wody. Tu znajdziesz specjalistów od studni głębinowych https://geobud.pl/
Budowa studni głębinowej
Decydując się na budowę studni głębinowej musisz dobrze zaplanować cały proces oraz uzyskać odpowiednie zezwolenia. Warto więc na początku sprawdzić czy masz dostęp do warstw wodonośnych. Są to miejsca pod ziemią, gdzie gromadzi się woda. Trzeba więc przeprowadzić badania geologiczne, które określą głębokość wykopu studni i warunki hydrologiczne. Miejsce odwiertu jest ustalane przez hydrologa na podstawie uzyskanych danych.
https://www.youtube.com/watch?v=-RWe9nV5pYw
Koniecznie może być sprawdzenie wymagań prawa budowlanego, gdzie zawarte są ograniczenia, które wiążą się z kopaniem. Dotyczyć będą one odległości od obiektów kolidujących. Jeżeli wykop będzie głębszy niż 30 metrów, będziesz potrzebował odpowiedniego pozwolenia wodnoprawnego. Warto jednak pamiętać, że wyjątek stanowią płytsze studnie oraz te, które posiadają wydajność mniejszą niż 50 metrów sześciennych wody na godzinę.
Pompy do studni głębinowej
Obecnie istnieją trzy różne rodzaje pompy do studni głębinowej. Pierwszą jest pompa samozasysająca, która jest najtańszym wariantem. Pompy zatapialne umieszcza się pod lustrem wody, jednak nie nadają się do pracy na głębokości większej niż 10m. Pompy głębinowe natomiast pozwalają na pompowanie wody z głębokości ponad 10 metrów. Posiadają długą oraz wąską konstrukcję, która idealnie nadaje się do studni głębinowych.