Dla przedsiębiorcy: Czym się różni ryczałt od karty podatkowej?

podatki

Prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą, właściciel chce jak najmniej swojego czasu tracić na czynności biurowe. Niestety nie można zapominać o rozliczaniu się z Urzędem Skarbowym, dlatego warto zastanowić się, jaka forma odprowadzania podatku może być najlepsza. Czy będzie to rozliczenie na zasadzie ryczałtu, czy karty podatkowej?

Podatek tylko od przychodu

Istnieje możliwość, by znacznie ograniczyć działania związane z rachunkowością w swojej firmie. Można bowiem zastosować rozliczenie, w którym uwzględnia się wyłącznie przychód. Tak się stanie, jeśli wybierze się rozliczenie na zasadzie ryczałtu. Do wyboru są różne stawki ryczałtu, czyli: 3%, 5, 5%, 8, 5%, 17% i 20%, a dobór właściwej jest uzależniony od tego, jaki rodzaj działalności się prowadzi. Bez wątpienia taka forma prowadzenia rozliczeń z Urzędem Skarbowym pomoże zaoszczędzić czas właściciela firmy, który prawdopodobnie bez większych trudności będzie mógł sam prowadzić taką ewidencję.

Minusy rozliczenia na zasadzie ryczałtu

Taka forma opodatkowania ma jednak też i swoje wady. Przedsiębiorca musi liczyć się z tym, że rozliczając się na podstawie przychodów swojej firmy, mogą go ominąć różne zniżki. Nie można na przykład w takiej sytuacji starać się o ulgę na dziecko. Ponadto trzeba pamiętać o tym, że będąc w związku małżeńskim, każdy małżonek rozlicza się indywidualnie, gdy w grę wchodzi właśnie taka forma opodatkowania. To nie jedyne minusy, a największym jest z pewnością to, że niezależnie od tego, jak duże były koszty przypadające na dany okres rozliczeniowy, biznesmen i tak musi się rozliczyć. Może się okazać, że koszty przewyższyły dochód, a mimo to będąc stratnym w danym okresie, trzeba mieć przygotowane środki na rozliczenie się z fiskusem.

Dla kogo karta podatkowa

W przeciwieństwie do rozliczania na zasadzie ryczałtu, z karty podatkowej nie będą mogli skorzystać wszyscy przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność. Instytucja musi być całkowicie niezależna, czyli wszystkie działania wykonywać samodzielnie, zatrudniając wyłącznie personel, natomiast nie może współpracować z innymi korporacjami. Ponadto pracownicy muszą być zatrudniani wyłącznie na umowę o pracę. Jeśli przedsiębiorca jest w związku małżeńskim, wówczas musi pamiętać o tym, że aby móc rozliczać się za pomocą karty podatkowej, jego druga połowa nie może też w tym samym czasie prowadzić swojej działalności.

Karta podatkowa i wysokość stawki ryczałtu

Przedsiębiorca musi pamiętać o tym, że wysokość stawki ryczałtu jest tutaj uzależniona nie tylko od rodzaju prowadzonej działalności, jak to ma miejsce w przypadku rozliczenia na zasadzie ryczałtu. W rozliczeniu za pomocą karty podatkowej ważna jest też liczba osób, którą się zatrudnia, a także to, jak duże jest miasto, w którym ma znajdować się siedziba firmy.

Zalety korzystania z karty podatkowej

Właściciel firmy, który będzie się rozliczać na zasadach obowiązującej w karcie podatkowej, prowadzi bardzo uproszczoną rachunkowość. Podobnie jak w przypadku rozliczenia na zasadzie ryczałtu, liczy się tutaj wyłącznie sam przychód. Ponadto przedsiębiorca płaci zawsze taką samą kwotę podatku, niezależnie od tego, czy ma stały przychód, czy też nie.

Wady stosowania karty podatkowej

Jednak pomimo licznych zalet, do jakich na pierwszym miejscu należy postawić wygodę, takie rozwiązanie nie jest doskonałe. Przedsiębiorca musi mieć świadomość, że tak jak w przypadku rozliczenia na zasadzie ryczałtu, musi regularnie płacić podatek, bez względu na sytuację finansową swojego przedsiębiorstwa. Jak zaś w praktyce wiadomo, nie zawsze można liczyć na płynność, czy na zdolność finansową w swojej firmie. Zwłaszcza wtedy, gdy podejmuje się działania, które mają na celu rozwinięcie skrzydeł przedsiębiorstwa na rynku. W takiej najczęściej sytuacji koszty mogą przewyższać środki, jakie wracają do budżetu firmy. Jednak pomimo takiej okoliczności, przedsiębiorca musi wywiązywać się z terminowego opłacania składek, by firma nie utraciła swojej wiarygodności, szczególnie w oczach odbiorców.

Autorem artykułu jest
pracownik działu księgowości w firmie usbprezent  

1 komentarz

  1. Ewa pisze:

    Moim zdaniem najlepiej liniowy + VAt i odliczać wszystko co się da żeby płacić jak najmniej podtaku

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *