Polacy coraz częściej oszczędzają i coraz chętniej inwestują zgromadzone nadwyżki pieniędzy. W końcu mamy świadomość konieczności odkładania pieniędzy na przyszłość. Okazuje się, że jakiekolwiek oszczędności posiada blisko połowa z nas. Nadal jednak inwestujemy oszczędności w sposób bezpieczny, boimy się ryzyka. Dowiedz się dlaczego.
Nasza historia oszczędzania
Polskie społeczeństwo zaczyna się wzbogacać, ale większość rodzin ma możliwość oszczędzania nadwyżek pieniędzy dopiero od niedawna. Dopiero teraz spada w kraju bezrobocie, a miesięczne pensje zaczynają dorównywać tym, jakie udaje się generować na Zachodzie.
Nasze oszczędności nadal są jednak niewielkie. Nie jesteśmy ekspertami rynku finansowego i nie do końca wiemy, jaką strategię przyjąć, by pieniądze mogły być pomnażane. Oszczędności posiada tylko połowa Polaków, ale najczęściej nie przekraczają one dwukrotnej pensji. Dla porównania, W Niemczech, Szwajcarii czy we Francji oszczędza nawet 90% społeczeństwa. Tam jest to już wypracowany nawyk.
Tylko bezpieczne inwestowanie
Jeśli mamy już świadomość konieczności nie tylko odkładania pieniędzy, ale również ich inwestowania, wybieramy najczęściej bezpieczne instrumenty. Dzięki nim nie stracimy zgromadzonego kapitału. Właśnie dlatego nadal wybieramy najczęściej konto oszczędnościowe albo lokatę terminową w banku.
W fundusze inwestycyjne nadal inwestujemy rzadko. Dziwi ten fakt, bo przecież to właśnie ten instrument inwestycyjny wykazuje możliwość największego zarobku. Chodzi jednak o to, że jest to narzędzie agresywne. Oznacza to, że istnieje ryzyko utraty części albo nawet całości wniesionego kapitału. Polacy zbyt ciężko pracują na oszczędności i podejmują się zbyt dużych wyrzeczeń, by móc pozwolić sobie na taką stratę.
Konto oszczędnościowe, lokata w banku a fundusze inwestycyjne
Wolimy zarobić mniej, ale za to pewnie. W przypadku konta oszczędnościowego oraz lokaty bankowej nie istnieje nawet najmniejsze ryzyko utraty zainwestowanego kapitału. To również instrument, do którego wykorzystania nie trzeba mieć specjalistycznej wiedzy.
Fundusze inwestycyjne rzeczywiście wiążą się z pewnym ryzykiem. Polacy mogą na nich sporo zarobić, ale też dużo stracić. W skrajnym sytuacjach może dojść do utraty całości wniesionego kapitału. Z drugiej jednak strony, to właśnie fundusze inwestycyjne pozwalają pomnażać pieniądze szybko i efektownie. Ryzyko można też sprawnie ograniczać, jeśli tylko posiada się do tego umiejętności albo korzysta z porad profesjonalnych doradców inwestycyjnych.
Nasza wiedza o inwestowaniu
Na szczęście czasy, w których gromadziliśmy oszczędności w domowej skarbonce, już dawno minęły. Dzisiaj zdajemy już sobie sprawę, że tylko w banku nasze pieniądze są naprawdę bezpieczne. To zresztą tego rodzaju instytucje dają szansę na pomnażanie tzw. zaskórniaków.
Warto, byśmy korzystali z agresywnych form inwestycyjnych. Tylko wtedy możemy liczyć na duży zysk. Jeśli tylko ograniczymy ryzyko do minimum, na przykład poprzez nabywanie różnych jednostek uczestnictwa. Szanse na zarobek są naprawdę duże. Nie powinniśmy bać się ryzyka. Trzeba natomiast zainteresować się tematem inwestowania w fundusze inwestycyjne od podstaw.