Jak stworzyć skuteczne CV?

candidate-cv-writing

Odpowiednie wykształcenie pokrywające się z branżą, w której funkcjonuje przyszłe miejsce pracy, a także doświadczenie zawodowe to tylko część cech ułatwiających nam zdobycie pracy. Aby dostać wymarzony wakat warto jest kompleksowo się przygotować do rozmowy o pracę. Sprawdźmy więc, kiedy mamy największe szanse na pozytywny wynik naszej rozmowy rekrutacyjnej.

O czym należy pamiętać przygotowując się do rozmowy o pracę?

Kiedy otrzymaliśmy telefon zapraszający nas na rozmowę kwalifikacyjną, razem z radością z telefonu ogarnia nas stres spowodowany odpowiednim przygotowaniem do rozmowy. Pierwsze, co powinniśmy zrobić, to przygotować dokumenty aplikacyjne. Podstawą jest CV, stanowiące podstawowe informacje o kandydacie na pracownika. Oprócz niego warto jest przygotować dokumenty dodatkowe, takie jak referencje z poprzednich miejsc pracy, a także dokumenty potwierdzające odbyte kursy i szkolenia.

Ważne, aby pamiętać, żeby wysyłając swoją kandydaturę na konkretne stanowisko nie zapomnieć o Liście Motywacyjnym, w którym dokumentujemy dotychczasowy przebieg kariery zawodowej oraz argumentujemy, czemu jesteśmy dobrymi kandydatami do pracy na wskazanym stanowisku. Oprócz dokumentacji dobrze jest przypomnieć sobie podstawowe informacje dotyczące branży, a także zapoznać się z samą firmą- najczęściej podstawowe informacje o firmie znaleźć można na jej stronie internetowej. Na koniec warto zainwestować w elegancki strój i profesjonalne zachowanie- wówczas możemy być praktycznie pewni własnego sukcesu.

Jak poprawnie przygotować dokumenty aplikacyjne?

W przygotowaniu dokumentów aplikacyjnych zacznijmy od najpopularniejszego z nich, czyli CV. Curriculum Vitae, czyli życiorys osobowy zawiera podstawowe informacje dotyczące danych osobowych kandydata, wykształcenia, doświadczenia zawodowego, a także umiejętności dodatkowych czy zainteresowań. Dobra wiadomość jest taka, że dostępnych jest wiele wzorów tego dokumentu, dzięki czemu możemy wybrać taki, który najbardziej przypadnie nam do gustu. Ważne jest, aby odpowiednio podzielić informacje wedle wcześniej wspomnianego podziału.

W dobrym tonie będzie zachowanie czytelnej formy dokumentu- nadmiar informacji, które nie zawsze okażą się przydatne na wybranym stanowisku nie jest dobrze widziane. Warto jest sprawdzić, czy pracodawca oczekuje CV ze zdjęciem czy bez- często informacja zawarta jest w ogłoszeniu. Ważną częścią naszego dokumentu jest część dotycząca wykształcenia, a także rubryka nazwana „doświadczenie zawodowe”. To one najwięcej mówią o naszym przygotowaniu i doświadczeniu w branży.

Na co zwrócić uwagę szukając wymarzonej pracy?

Osoby szukające pracy mają o tyle ułatwioną sprawę, że najczęściej pracodawca jasno określa cechy i umiejętności idealnego kandydata. Oprócz wiedzy i umiejętności często liczy się elastyczność i chęć nauki nowych umiejętności. Coraz częściej pracodawcy szukają młodych, chcących się uczyć pracowników, którzy niekoniecznie mają wymagane umiejętności, ale są chętni do nauki i poznawania nowych obowiązków zawodowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *