Dlaczego warto pracować na dźwigach? Poznaj zalety pracy operatora

Zostań operatorem dźwigów budowlanych i zdobądź atrakcyjny, dobrze płatny oraz przyszłościowy zawód. Jedyne czego potrzebujesz, by móc rozpocząć pracę w zawodzie, to odbycie kursu operatorskiego oraz zdanie egzaminu państwowego. Sprawdź, dlaczego warto pracować na dźwigach i na jakie zarobki można liczyć.

Dźwigi budowlane – czym są?

Dźwig budowlany to dźwignica umożliwiająca transport bliski i wykorzystywana na terenie placów budów oraz w sektorze przemysłowym. Dźwigi budowlane zwykle osiągają wymiary zwykle od 50 do 100 metrów, choć zdarzają się również dźwigi wieżowe o wysokości powyżej 200 metrów. Udźwig dźwigów budowlanych może wynosić nawet 80 ton, przy czym standardowo żurawie wieżowe podnoszą ciężary o masie do 8 ton.

Dźwigi budowlane mogą mieć konstrukcję przejezdną szynową lub gąsienicową albo stacjonarną. Poza tym należy wyróżnić żurawie HDS – montowane na podwoziach samochodów ciężarowych, żurawie samojezdne oraz dźwigi wieżowe. Na placach budów wykorzystuje się zarówno żurawie kategorii I Ż oraz II Ż.

Dlaczego warto pracować na dźwigach?

Ze względu na znaczący brak rąk do pracy, polski sektor budowlany boryka się obecnie z ogromnym problemem w znalezieniu wykwalifikowanych operatorów i specjalistów. Szacuje się, że w samym 2018 roku w Polsce brakowało ponad 150 tys. pracowników. Wśród najbardziej pożądanych zawodów wskazuje się właśnie operatorów dźwigów budowlanych.

Łatwość w znalezieniu pracy

Dlatego też osoby chcące zdobyć kwalifikacje operatorskie po uzyskaniu uprawnień z powodzeniem znajdą pracę w zawodzie w każdym większym mieście, a także poza granicami naszego kraju.

Elastyczny czas trwania kursu

Kurs operatorski trwa od trzech do nawet jednego tygodnia, a podczas szkolenia kursanci przyswajają jedynie najważniejsze informacje teoretyczne i wiedzę praktyczną, która pozwoli im w bezpieczny i wydajny sposób realizować obowiązki operatorskie.

Szkolenie operatorskie zwróci się wraz z pierwszą pensją

Koszt kursu operatorskiego na żurawie wieżowe wynosi od 1 do 2 tys. złotych, dzięki czemu inwestycja ta zwróci się już po pierwszej pensji! Mediana zarobków operatorów żurawi budowlanych oscyluje w granicach 3389 zł brutto (stan na luty 2018 roku), przy czym aż 50% osób w branży może liczyć na zarobki sięgające nawet 4210 zł brutto.

Poprawiają się warunki pracy operatorów

Istotne są również rokrocznie zaostrzające się przepisy poprawiające środowisko pracy operatora. W ubiegłym roku wprowadzona została nowelizacja rozporządzenia Ministra Przedsiębiorczości i Technologii w sprawie przepisów BHP. Nowelizacja poprawiła warunki w kabinie operatorskiej żurawi wieżowych i szybkomontujących, wpływając pozytywnie na bezpieczeństwo oraz komfort operatorów.

Chcesz odbyć kurs operatorski? Nie czekaj do sezonu budowlanego

Na szkolenie operatorów żurawi budowlanych może zapisać się każda osoba, która:

  • ukończyła 18. rok życia,
  • nie wykazuje przeciwwskazań zdrowotnych,
  • ma wykształcenie co najmniej podstawowe.

Tak atrakcyjne warunki sprawiają, że każdy może zostać operatorem – niezależnie od wykształcenia oraz dotychczasowego doświadczenia zawodowego. Oferta firm szkoleniowych jest niezwykle elastyczna i oferują one możliwość odbycia kursu w trybie dziennym, wieczorowym, weekendowym i przyśpieszonym, a także gwarantują wygodne możliwości finansowania kursów.

Nabór na kursy operatorów żurawi budowlanych trwa. Poznaj ofertę firmy dźwigowej Urbanek i zapisz się na szkolenie w swoim mieście.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *