Czy warto zrobić testy predyspozycji przed rozmową kwalifikacyjną?

[Artykuł sponsorowany]

Rozmowa kwalifikacyjna to decydujący etap rekrutacji, od którego zależy decyzja pracodawcy o zatrudnieniu kandydata. Samo przygotowanie się do wywiadu i dobre rozpoznanie potrzeb firmy, to często za mało, by wypaść lepiej od konkurentów. Dobrze jest wiedzieć, nie tylko jak zaprezentować swoje kompetencje, ale także naturalne predyspozycje do zawodu. By je poznać, warto skorzystać z pomocy doradcy zawodowego lub w kilka minut przeprowadzić darmowy test w internecie.

Jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej?

Rekrutacja i pierwsza rozmowa z potencjalnym pracodawcą to duży stres dla kandydata. By dobrze wypaść, należy dobrze się zaprezentować, opowiadając o swoich kompetencjach i doświadczeniu, a także trafnie odpowiedzieć na wiele trudnych pytań. Nie trzeba jednak załamywać rąk i bać się spotkania z rekruterem. Telefon od firmy i zaproszenie na rozmowę to bowiem dobry sygnał – przesłane CV okazało się spełnić potrzeby pracodawcy. Teraz warto upewnić go w przekonaniu, że za aplikacją kryje się najlepszy kandydat na wskazane stanowisko. Po pierwsze warto przyjrzeć się swojemu doświadczeniu zawodowemu i skupić się na tych punktach, które odpowiadają potrzebom przyszłego pracodawcy i to o nich opowiedzieć najwięcej w trakcie rozmowy. Bardzo ważne są także kompetencje, czyli szerokie zestaw konkretnych umiejętności, wiedzy i doświadczenia. Co ważne, obok twardych i miękkich umiejętności do kompetencji zaliczają się także predyspozycje zawodowe, czyli wrodzone zdolności, a także skłonność do radzenia sobie z określonymi zadaniami w pracy.

Być o krok przed konkurencją

Poznanie swoich predyspozycji zawodowych daje dużą przewagę podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Gdy pracodawca ma do wyboru dwóch kandydatów o zbliżonych umiejętnościach i doświadczeniu, może wybrać osobę, która ma lepsze naturalne zdolności dopasowane do danego stanowiska. Jednocześnie taki kandydat będzie lepiej spełniał się w pracy, szybciej odczuje satysfakcję, a także może bardziej angażować się w wykonywanie obowiązków. To przełoży się także na jego zadowolenie i motywację, na czym korzysta także pracodawca, bo zyska lojalnego i wydajnego pracownika. Inne cechy są bowiem wymagane w zawodzie np. prawnika, a inne w branży reklamowej czy w zawodzie analityka finansowego. Każdy ma bowiem inny zestaw predyspozycji, dlatego ważne, by je poznać, dobrze wykorzystać i zaprezentować podczas rozmowy z rekruterem.

Testy predyspozycji zawodowych w kilka minut

Swoje predyspozycje zawodowe można poznać np. w trakcie rozmowy z doradcą zawodowym, choć to nie jedyna możliwość. W internecie, np. na stronie http://www.kierunekrozwoju.pl, są dostępne darmowe testy predyspozycji zawodowych, które można wykonać bez wychodzenia z domu. Taki test składa się z kilkunastu zamkniętym pytań i może mieć formę quizu. Ma on na celu zbadanie m.in. cech charakteru, upodobań, stylu organizacji pracy czy sposobu radzenia sobie z problemami. Dzięki temu można w kilka minut poznać swoje mocne i słabe strony, a także dowiedzieć się, w jakiej pracy możliwe będzie najlepsze wykorzystanie naturalnych umiejętności. To z pewnością ułatwi rozmowę z pracodawcą i zwiększy szanse na otrzymanie wymarzonej pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *