Dotacje finansowe na ekologię w firmie – komu się to opłaca?

x_192_82547_0_14100121_500-1014x487

W ostatnich latach ekologia staje się coraz bardziej modna, a raczej modne stają się działania proekologiczne. Coraz to więcej dotacji z funduszy unijnych kierowanych jest właśnie na różne działania związane z ochroną środowiska i projekty proekologiczne. O takie dotacje mogą się starać również i firmy prywatne. Kto? Jak? I czy się to opłaca? Na te pytania postaram się udzielić odpowiedzi poniżej.

LIFE – program z tradycjami

Projekt, a raczej program pod nazwą LIFE w odróżnieniu od innych programów związanych z ochroną środowiska i proekologicznymi działaniami, posiada już 20-letnią tradycję. Program ten jest realizowany w ramach perspektywy finansowej na lata 2014-2020 i jest on kontynuacją LIFE+ z poprzedniej perspektywy, która obowiązywała w latach 2007-2014.

Program ten podzielony został na dwa podpunkty:
– na rzecz środowiska- wspiera się tutaj takie działania jak: ochrona środowiska i efektywne gospodarowanie zasobami, przyroda i różnorodność biologiczna oraz zarządzanie i informacje w zakresie środowiska,
– na rzecz klimatu – w tym zakresie wspierane są następujące działania: łagodzenie skutków zmiany klimatu, dostosowanie się do skutków zmian klimatu oraz zarządzanie i informacje w zakresie klimatu

Beneficjentami tego programu mogą być również przedsiębiorcy prywatni, natomiast całkowity budżet projektu wynosi 3,45 mld euro, z czego 2,59 mld euro ma być przeznaczona na działania związane z ochroną środowiska, a na prace związane z klimatem 0,85 mld euro. Dotacja ze środków UE wynosi 60% kosztów kwalifikowanych, pozostałą część czyli 40% pokrywa przedsiębiorca wnioskujący, który ma takie środki zabezpieczone w swoim budżecie lub pozyskuje je np. z Banku Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, wówczas poziom kosztów kwalifikowanych wzrasta aż do 95%, zatem przedsiębiorca pokrywa tylko 5% kosztów. Można też w przypadku programu LIFE starać się o jego współfinansowanie zaciągając pożyczkę unijną, by zachować płynność ekonomiczną firmy oraz mieć na wkład własny na realizację projektu.

Montaż ekologicznego ogrzewania może być o wiele tańszy

Tak, jest to prawdą. Jednostki Samorządów Terytorialnych coraz częściej realizują duże projekty, które są przeznaczone dla małych i średnich przedsiębiorstw, które zamierzają wprowadzać działania proekologiczne. Tak jest z montażem ogrzewania ekologicznego. Najpierw należy udać się do właściwego Urzędu Miasta, czy też Gminy i sprawdzić, czy taki projekt realizuje i czy istnieje szansa na to, by w jakichś procentach wymiana starego ogrzewania na nowe i ekologiczne została pokryta. Tam też otrzymamy niezbędne informacje oraz wykaz dokumentów, które trzeba złożyć. Urzędy, które dofinansowują taką modernizację posiadają Regulamin, w którym szczegółowo opisane są zasady otrzymania takiej dotacji, czyli: ile można dostać, na jakiego typu ogrzewanie i kiedy? Najczęściej jest tak, że zakres takiej modernizacji obejmuje wymianę posiadanego kotła co, oczywiście nieekologicznego na ekologiczne urządzenie grzewcze, które spełniają określone normy emisji zanieczyszczeń wędrujących do atmosfery.

Za takie urządzenia uznawane są kotły: elektryczne, gazowe i olejowe, kotły opalane biomasą, automatyczne kotły retortowe opalane węgłem kamiennym tzw. ekogroszkiem, pompy ciepła, urządzenia wykorzystujące energię elektryczną,
urządzenia pobierające ciepło z sieci ciepłowniczej. Często też w zakresie takich prac modernizacyjnych można otrzymać dodatkowe dofinansowanie na doocieplenie budynku oraz dodatkową instalację solarną lub fotowoltaiczną. Najczęściej można uzyskać 50% takiego dofinansowania.

OZE, czyli Odnawialne Źródła Energii również w Państwa Firmie

dofinansowanie z Urzędu PracyNa obecną chwilę Unia Europejska stawia na odnawianie źródeł energii, które kończą się w tak szybkim czasie na skutek szkodliwej dla środowiska naturalnego działalności człowieka. Wychodząc naprzeciw pozytywnym działaniom firm na rzecz ekologii UE oferuje dwa rodzaje programów, z których mogą korzystać przedsiębiorstwa, mowa tutaj o Regionalnym Programie Operacyjnym (RPO), którego celem jest wspieranie projektów w zakresie energetyki prosumenckiej i małych instalacji oraz o Programie Operacyjnym Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ), który zakłada wspieranie projektów z zakresu energetyki o dużej mocy wytwórczej. Programy te dotyczą następujących działań:
– budownictwa pasywnego, czyli inaczej mówiąc budownictwa ekologicznego i energooszczędnego, w programie tym chodzi o tworzenie tzw. technologii zielonej, która polega na tworzeniu obiektów samowystarczalnych, to jest takich, które będą pozyskiwały energię i wodę z otoczenia oraz będą one jednocześnie integralnym elementem zabudowy miejskiej,
– budowy instalacji do wytwarzania energii, która pochodzi ze źródeł odnawialnych (energia słoneczna, wiatru, geotermalna, biogazu, biomasy) wraz z podłączeniem do sieci dystrybucyjnej lub przemysłowej,
– budowa instalacji do produkcji biopaliw oraz biokomponentów
Zatem w powyższych programach można uzyskać pieniądze na to, by zamienić swoją firmę w zakład wspierający działania proekologiczne np. poprzez ekologiczne docieplenie budynku, montaż paneli słonecznych, czy też na przykład wymianę ogrzewania na te, które nie szkodzi środowisku: pompy cieplne, ogrzewanie kogeneracyjne, gazowe i tak dalej.

Jak sami Państwo widzą są możliwości pozyskania środków związanych z działaniami ekologicznymi dla firm i to nie tylko dla tych, które specjalizują się w działalności związanej z ochroną środowiska. Wszelkie działania, które choć trochę idą w zgodzie ze środowiskiem naturalnym opłacają się każdemu.

Zobacz również portal http://www.drotex.eu – kogeneracja gazowa

4 komentarze

  1. Sarmata pisze:

    Czy ktoś się może orientuje czy w tym roku można składać jeszcze wnioski o dotację na wymianę instalacji grzewczych w firmach? Słyszałem, że podobno czas był do końca września :/ Szykujemy się do zamontowania nowoczesnych grzejników elektrycznych w całym biurowcu i nie ukrywam, że taka dotacja byłaby dla nas bardzo korzystnym rozwiązaniem.

  2. Jola pisze:

    Dofinansowania to bardzo dobry pomysł aby w tańszy sposób unowocześnić naszą firmę. Ciekawe jak będzie z dotacjami w przyszłości?

  3. Bogusław pisze:

    Na https://www.kryptoporadnik.pl/mapa-strony/ można znaleźć całe mnóstwo sprawdzonych informacji ze świata kryptowalut, nowości, poradników dla początkujących. Są też aktualne kursy całego mnóstwa walut z całego świata. Jeśli ktoś interesuje się zarabianiem na wirtualnych walutach, może prześledzić, która z nich aktualnie wykazuje tendencję wzrostową, a która spada i lepiej teraz w nią nie wchodzić.

  4. filmy online pisze:

    Ekologia to przede wszystkim energooszczędność im mniejsze pobory energii elektrycznej tym ekologiczniej, ja zamierzam zacząć ogrzewać swój dom grzejnikami konwektorowymi. Ponieważ ich grzejniki Klima o podwójnych panelach grzewczych posiadają bardzo niski pobór prądu, do tego myślę nad panelami słonecznymi by zasilały ogrzewanie, oczywiście piec na pelet pójdzie na złom i ekologia na całego 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *