Co się dzieje z gruzem po wyburzeniach?

Podczas remontu, budowy czy wyburzania budynków zwykle mamy do czynienia z dużą ilością. Jest to stały element tego typu prac, który potrafi w dość znaczący sposób uprzykrzyć życie. Zaczynając od tego, że zabiera przestrzeń i nie wygląda zbyt estetycznie, kończąc na tym, że razem z gruzem mamy zwykle do czynienia z dużą ilością kurzu, który brudzi ubrania i może powodować nieprzyjemne napady kaszlu. Pokruszone cegły, beton, czy ceramika. 

To wszystko składa się odpady, z którymi często nie wiadomo co zrobić. Jeśli w perspektywie mamy regulacje skarp czy wzniesień na posesji, warto zostawić je gdzieś obok, by później wykorzystać do tego celu. Po poddaniu obróbce gruz może zostać użyty do budowy drogi lub fundamentu. Dlatego warto dobrze się zastanowić, zanim pozbędziemy się go ze swoje działki. 

Jeśli jednak uznamy, że jest to zbędny materiał, który do niczego nam się już nie przyda, warto wiedzieć, w jaki sposób możemy się go pozbyć. Nie jest to wcale oczywista kwestia, a przecież nie warto niepotrzebnie i nieświadomie narobić sobie problemów. 

Co z tym gruzem zrobić?

Przede wszystkim musimy pamiętać, że gruz nie jest typowym odpadem komunalnym i nie podlega standardowej segregacji. Nie możemy więc wyrzucić go do śmietnika razem z innymi śmieciami. Jest to surowo zabronione, a postępowanie w taki sposób podlega surowej karze. Oczywiście o nielegalnym wywiezieniu gruzu do lasu czy na łąkę również nie może być mowy. Takie zachowanie było dość często spotykane jeszcze kilkanaście lat temu. Jednak dzięki wzrostowi świadomości ekologicznej i zastosowaniu wysokich kar pieniężnych udało się wyeliminować tego typu występki. 

Pamiętajmy, że gruz musi zostać w specjalny sposób zutylizowany. W tym celu należy go dostarczyć w miejsce, w którym zajmą się tym odpowiednio przeszkoleni pracownicy. Jednak transport gruzu może być dość problematyczny jeśli nie dysponujemy odpowiednim pojazdem oraz kontenerem, do którego można być go załadować. Nie jest to jednak sytuacja nie do rozwiązania. 

Wynajmem kontenerów na gruz w Warszawie zajmują się profesjonalne, certyfikowane firmy. Są to specjaliści, którzy zajmą się wszystkim od początku do końca. Ważne, aby na samym początku ustalić z nimi, jakiej wielkości kontener będzie nam potrzebny. Nie ma bowiem sensu płacić za niewykorzystaną przestrzeń. Warto także od razu dogadać się co terminu, w którym kontener ma być postawiony na naszej działce. Jeśli potrzebujemy go natychmiast jest on dostarczany nawet w ciągu 24 godziny. 

Następnie znajdujący się w nim gruz zostaje zawieziony w odpowiednie miejsce. Wszystko odbywa się zgodnie z obowiązującymi przepisami i zasadami. Jest to najlepsze rozwiązanie. Nie musimy się martwić i niepotrzebnie marnować czasu, na temat, o którym nie mamy z bardzo pojęcia. Możemy być pewni, że wszystko zostanie profesjonalnie zorganizowane, a my szybko i bezproblemowo pozbędziemy się niechcianych odpadów, dbając przy tym o środowisko.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *