Eko trendy w ogrodnictwie – na co postawić w biznesie, by dobrze zarobić?

exterior-exterior-design-garden-designer-gardens-design-garden-designer-gardens

Trendy ekologiczne dawno już wyszły ze strefy ciekawostek i pojawiły się pod polskimi strzechami. Zadomowiły się także w biznesie. Jakie z nich są szczególnie popularne w ogrodnictwie?

Przede wszystkim wracamy do korzeni

W obliczu braku zdrowych warzyw i owoców a często cen tych ekologicznych (które często ekologiczne są tylko na metce) ogrody wracają do swojej pierwotnej funkcji, czyli wyżywienie. Sadzimy w nich owoce i warzywa, dbamy o ekologię upraw. Ważne , aby wszystko było uprawiane ekologiczne, na naturalnych nawozach oraz zgodnie z ekosystemem. Sadzimy warzywa, owoce, zioła – aby potem wykorzystać je w domowej kuchni oraz przetworach. Te trend silnie wiąże się z trendem eko w żywieniu oraz zdrowym odżywianiem.

W ogrodach stosujemy także naturalne, ekologiczne nawozy. Narzędzia są zaś tak zaprojektowane, aby nie pływały nadmiernie na środowisko.

Nowoczesne, ekologiczne ogrody tworzy się z dobrze dobranych do podłoża roślin

Dzięki temu nie wymagają one dodatkowego sztucznego nawilżania lub nawożenie. Rośliny są dopasowane do ekosystemu oraz klimatu, jakim funkcjonuje ogród – nie zaburzają więc lokalnego systemu roślinnego. Idealnym ogrodem ekologicznym jest taki,w którym rośnie wszystko: kwiaty, warzywa, owoce, zioła. Są one oczywiście uprawiane bez użycia chemii – nawożone oszczędnie naturalnym, własnym kompostem z kompostownika, podlewane deszczówką.

Należy zauważyć, że w ekologicznych ogrodach sadzi się także dzikie rośliny powszechnie uważane za chwasty – dzięki temu równowaga jest zachowana, a sam ogród, odpowiednio zaprojektowany, nabiera dzikości i tajemniczości. Dzikie rośliny wymagają także mniej zaangażowania- doskonale radzą sobie same. Unika się też dużych powierzchniowo trawników – ponieważ wymaga on wiele pielęgnacji, a co za tym idzie – wykorzystania zasobów, takich jak woda czy prąd. Nowoczesny ogród ekologiczny to ogród oszczędny.

Do zaaranżowania dodatkowych ozdób w ogrodzie używamy oczywiście tego, co “daje nam” natura.

Oczko wodne wypełniamy więc deszczówką, ewentualnie przyozdabiamy kamieniami przyniesionymi z rzeki. Nie umieszczamy żadnych sztucznych ozdób oraz upiększeń. Ewentualne siedziska czy leżaki możemy wykonać na przykład ze starych palet transportowych. Rezygnujemy z intensywnego oświetlenia, zraszaczy, kosiarek spalinowych. Ci, którzy chcą aby ich ogród był jak najbliżej natury mogą wybudować domki dla ptaków, jeży i schronienia dla owadów.

Ekologiczny ogród to zdecydowanie trend, który warto znać

Warto być na bieżąco z najnowszymi rozwiązaniami energooszczędnymi, znać ekosystem miejsca, w którym ogród będzie projektowany, umieć zaproponować ekologiczne ale i estetyczne materiały. Dzięki temu można zaproponować klientowi konkretne rozwiązania i uzasadnić je. Warto dobrze orientować się w tych kwestiach, bo nowoczesne ogrody ekologiczne najczęściej interesują grupę młodych, wykształconych, dobrze zarabiających ,którzy chcą nie tylko odczuć powrót do natury, ale i mieć poczucie, że robią coś dobrego (a także modnego).

Artykuł opracowano wspólnie z producentem artykułów ogrodowych firmą bdburchex.com.pl. Sprawdź najnowszą ofertę na osłony drewniane wykorzystywane w projektowaniu ogrodów http://bdburchex.com.pl/group/ploty-drewniane-oslonowe-producent

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *