Gdzie może odbyć się rozmowa kwalifikacyjna?

Rozmowa kwalifikacyjna może odbywać się niemal w dowolnym miejscu wskazanym przez potencjalnego, przyszłego pracodawcę. W praktyce większość firm urządza je w swojej siedzibie, jednak istnieją wyjątki od tej reguły.

Siedziba firmy

Najczęściej rozmowy kwalifikacyjne przeprowadzane są w siedzibie firmy, do której składaliśmy aplikację w odezwie na ofertę zamieszczoną np. na portalu Pracuj.pl. Służą do tego specjalnie wydzielone pomieszczenia bądź dowolne przestrzenie biurowe. Przeważnie są one skromnie wyposażone i oddalone od części pracowniczej. Dzięki temu kandydat może w spokoju porozmawiać z przyszłym pracodawcą. Mniejsze firmy często nie mają tego komfortu i zdarza się, iż przeprowadzają rozmowy w pomieszczeniach, które są po prostu wolne.

Przestrzeń publiczna

Niekiedy przedstawiciele firm, którzy kontaktują się z nami w sprawie rekrutacji, proponują spotkanie w przestrzeni publicznej np. w kawiarni. Spotkania tego typu mają półformalny charakter i w pewien sposób dają do zrozumienia w jaki sposób przedsiębiorstwo postrzega współpracę. Rozmowa kwalifikacyjna przeprowadzona w przestrzeni publicznej jest luźniejsza i bardziej komfortowa. Może się jednak zdarzyć, iż przeszkodzą w niej ludzie z zewnątrz. Niektóre osoby mogą się wręcz krępować rozmową na swój temat słyszaną przez postronnych.

Własny dom lub mieszkanie

Niektóre firmy wykazują się innowacyjną inicjatywą przeprowadzania rozmów kwalifikacyjnych przez Internet. Wówczas miejscem spotkania z rekruterem bądź potencjalnym pracodawcą jest nasze własne mieszkanie bądź dom. Poziom stresu jest wówczas niewielki, jednak musimy pamiętać, że nadal obowiązuje nas etykieta formalna. W żadnym wypadku nie możemy takiej rozmowy przeprowadzić w piżamie bądź typowym stroju „po domu” ani w towarzystwie domowników lub współlokatorów. Ważne jest również, aby zapewnić podczas niej należyte warunki oświetleniowe i dźwiękowe tak, aby kontakt za pośrednictwem sieci przebiegł pomyślnie.

Polecamy:
Rekrutacja IT w Polsce. Jak zwrócić uwagę programistów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *