Pompa głębinowa do studni – jak ją dobrać?

Właściwie dobrana pompa głębinowa pozwala na zaopatrzenie domu jednorodzinnego albo innego budynku w wodę użytkową pobieraną ze studni głębinowej. O czym należy pamiętać podczas dobierania pompy głębinowej? Sprawdź!

Do czego stosuje się pomp głębinową?

Pompy pozwalają na transportowanie cieczy zarówno poziomo, jak i pionowo. Są jednymi z podstawowych urządzeń wchodzących w skład studni, dlatego też wtedy, gdy zamierza się wykonać ją na działce, należy dobrać także do niej właściwy typ pompy.

Studnie głębinowe są wiercone dzisiaj najczęściej. Pozwalają one na dotarcie do czystej wody płynącej w warstwie wodonośnej. Aby woda mogła dostać się do domu, konieczne jest zastosowanie pompy cechującej się odpowiednią mocą. Wykorzystuje się wtedy pompy głębinowe – są one umieszczane bezpośrednio w studni.

Dobór pompy głębinowej – główne parametry

Aby dobrać odpowiednią pompę głębinową, należy wziąć pod uwagę szereg ważnych parametrów:

  • rodzaj studni – studnia wiercona lub kręgowa
  • średnica studni
  • odległość studni od budynku
  • odległość do lustra wody
  • napięcie do zasilania pompy
  • wysokość pionu w budynku
  • wymagane ciśnienie

Uwzględniając powyższe parametry, można dobrać taką studnię głębinową, która będzie mogła zagwarantować niezawodne działanie w przesyle wody.

Na co uważać przy zakupie pompy głębinowej?

Samodzielny zakup urządzeń jak pompy głębinowe to większe ryzyko, dlatego wtedy, gdy nie wiadomo, jakie urządzenie wybrać, warto zdecydować się na pomoc fachowca. Wykona on wszystkie potrzebne pomiary, a następnie wskaże, jaką pompę warto kupić.

Dobierając właściwą pompę głębinową, należy uwzględnić nie tylko powyższe czynniki, ale także wziąć pod uwagę dodatkowe kwestie, między innymi markę pompy oraz opinie na jej temat, gwarancję na pompę głębinową.

Najlepiej zdecydować się na zakup pompy od renomowanego producenta, którego wyroby mają pozytywne komentarze. Należy unikać pomp najtańszych, których producenci nie są szerzej znani, dlatego też istnieje ryzyko, że ich urządzenia nie będą zapewniały maksymalnej efektywności i niezawodności pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *