Pompy głębinowe – dobór i montaż urządzenia

Pompy głębinowe to trwałe i niezawodne urządzenia. Odpowiednia konstrukcja pozwala na ich bezawaryjne użytkowanie przez wiele lat. Jednak nawet najwyższej klasy urządzenia mogą działać niezgodnie z naszymi oczekiwaniami, a także ulec przedwczesnej awarii z powodu złego doboru i montażu pompy głębinowej. Warto o tym pamiętać. Pozwoli to zaoszczędzić nam wielu kłopotów, jak również pieniędzy związanych z serwisowaniem lub wymianą pompy głębinowej. Jak prawidłowo dobrać i zamontować pompę? O tym poniżej.

Jak odpowiednio dobrać pompę głębinową?

Dobór pompy głębinowej uwarunkowany jest kilkoma ważnymi czynnikami:

  • zapotrzebowaniem domowników na wodę – pozwala to określić parametry pompy, a w szczególności jej wydajność
  • wydajność źródła z którego pompowana będzie ciecz – kolejny aspekt, który należy wziąć pod uwagę, aby określić moc i wydajność pompy. UWAGA! Nie należy wybierać najmocniejszych pomp! Zastosowanie najmocniejszego urządzenia w przypadku mniej wydajnego źródła może doprowadzić do zerwania słupa wody, a w konsekwencji do pracy pompy na sucho i jej zniszczenia.
  • poziom lustra wody w studni – pompa głębinowa może być zastosowana jedynie w przypadku, gdy lustro wody znajduje się na poziomie niższym niż 8 metrów. W przeciwnym wypadku jej użycie jest wykluczone
  • średnica studni głębinowej – zastosowana pompa głębinowa musi mieć odpowiednią średnicę. Powinna ona być nieco mniejsza niż średnica otworu studziennego, tak aby jej montowanie i ewentualne późniejsze demontowanie nie sprawiało żadnych problemów, np. przez zaklinowanie się pompy.

Bardzo ważne jest również przeprowadzenie próbek wody, aby stwierdzić czy nadaje się ona do użytku, oraz czy nie jest za bardzo zapiaszczona. Wysoka obecność piasku w pompowanej cieczy może łatwo zniszczyć pompy wirnikowe. W takim wypadku konieczne może być zastosowanie pompy głębinowej z hydrauliką śrubową.

Prawidłowy dobór jest niezwykle trudnym procesem. Jednak to od niego w dużej mierze zależy późniejsze działanie pompy. Zdajemy sobie sprawę, że wielu z Was nie jest w stanie samodzielnie tego dokonać. Wychodząc Wam naprzeciw, eksperci firmy WaterMark oferują profesjonalne doradztwo w zakresie doboru pomp głębinowych.

Pompa wybrana? Czas na montaż!

Prawidłowy montaż pompy głębinowej to kolejna niezwykle ważna kwestia. Trzeba pamiętać o kilku istotnych sprawach, aby nie narazić ich na bardzo szybkie zniszczenie. Co jest najważniejsze?

  • Montaż pompy na odpowiedniej wysokości

Pompa głębinowa NIE MOŻE być oparta bezpośrednio o dno studni. Zainstalowanie jej w ten sposób doprowadzi do zassania przez urządzenie zabójczej dla niego dawki piachu.

Pompa głębinowa powinna być zamontowana przynajmniej 30 cm ponad warstwą filtracyjną naszej studni. Ważne jest również, aby poziom lustra wody znajdował się na wysokości przynajmniej 2 metrów ponad króćcem tłocznym pompy. To pozwoli na jej ciągłe pracowanie, bez obaw o wystąpienie suchobiegu.

  • Pozycja pompy głębinowej

Zdecydowana większość pomp głębinowych może być zainstalowana niemal w każdej pozycji – od pionowej po poziomą. Nie należy jednak przekraczać 90° kąta nachylenia. Niektóre urządzenia mogą natomiast pracować jedynie w pozycji pionowej. Przed instalacją pompy głębinowej należy dokładnie zapoznać się z tabliczka znamionową na urządzeniu oraz zalecaniami producenta. Można również skontaktować się z ekspertami WaterMark

  • Odpowiednie podwieszenie i zabezpieczenie pompy głębinowej

Montując pompę głębinową, należy również zadbać o jej odpowiednie podwieszenie. Przydatne okażą się tutaj akcesoria takie jak:

  • linka z wytrzymałej stali nierdzewnej do podwieszenia pompy – zastosowanie wysokiej jakości linki zapobiegnie zerwaniu się i utopieniu pompy
  • zaciski ze stali nierdzewnej – pomogą przy przymocowaniu linku do korpusu pompy
  • głowica do studni – posłuży do podwiązania linki ze stali nierdzewnej, oraz uchroni studnię przed dostaniem się do jej wnętrza zanieczyszczeń, które mogą uszkodzić pompę

Instalując pompę głębinową warto zastosować się do powyższych zaleceń. Pozwoli to maksymalnie wydłużyć ich żywotność. W razie jakichkolwiek pytań, eksperci WaterMark służą nieustanną pomocą. Zapraszamy do kontaktu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *