Grozi Ci zwolnienie dyscyplinarne? Co dokładnie to oznacza?

pexels-photo-959816

Zwolnienie dyscyplinarne jest najmniej przyjemną formą pożegnania się z pracodawcą. Na ten rodzaj utraty pracy pracownik zwykle sam musi mocno zasłużyć. Po zwolnieniu dyscyplinarnym można mieć spore problemy ze znalezieniem kolejnego zatrudnienia, warto więc za wszelką cenę tak wykonywać swoje obowiązki zawodowe, aby nie musieć stanąć twarzą w twarz z dyscyplinarką.

Na zwolnienie dyscyplinarne pracownik musi sobie zasłużyć. Takie zwolnienie wiąże się z brakiem okresu wypowiedzenia, ma więc skutek natychmiastowy. Co więcej, informacja o zwolnieniu dyscyplinarnym zostanie umieszczona w świadectwie pracy już na zawsze. Nie ma możliwości, aby taka informacja się zatarła czy została wymazana. Owszem, pracownik szukając zatrudnienia może sobie tej informacji nie wpisać do CV, jednak potencjalny pracodawca po zajrzeniu do świadectwa pracy z pewnością wiedzę tę znajdzie, a także dowie się, za co pracownik został w taki sposób zwolniony przez poprzedniego pracodawcę.

Gdy pracownik rażąco naruszy swoje obowiązki zawodowe

Pracodawca ma prawo zwolnić pracownika w trybie natychmiastowym i dyscyplinarnie wtedy, gdy rażąco naruszy on wykonywanie swoich obowiązków zawodowych, a także wówczas, gdy będzie on wykonywał swoją pracę pod wpływem alkoholu. Z dyscyplinarką trzeba się również liczyć wtedy, gdy nie pojawimy się w pracy bez żadnego usprawiedliwienia. Pracodawca, który chce zwolnić pracownika dyscyplinarnie, musi jednak pamiętać, że wszystko powinno się odbyć zgodnie z obowiązującymi przepisami. Przede wszystkim, pracodawca ma miesiąc na wręczenie pracownikowi wypowiedzenia. Jeśli upłynie więcej czasu od momentu, gdy szef dowie się o naruszeniu obowiązków zawodowych, zwolnienie dyscyplinarne nie będzie mogło być przeprowadzone. Trzeba również pamiętać, że informację o zwolnieniu trzeba wręczyć pracownikowi na piśmie. Dyscyplinarka powoduje natychmiastowe zwolnienie, a pracownik nie może liczyć na żadną odprawę ani jakiekolwiek łagodne potraktowanie przez pracodawcę.

Szukanie pracy po zwolnieniu dyscyplinarnym

Po zwolnieniu dyscyplinarnym pracownik nie ma żadnej innej możliwości, jak poszukiwanie kolejnego zatrudnienia. Może to być dosyć problemowe, gdyż przyszli pracodawcy nie będą chętnie zatrudniać osób, które zostały zwolnione dyscyplinarnie. Warto jednak szukać pracy na wszelkie możliwe sposoby. Dobrym rozwiązaniem może być między innymi forum praca, gdzie można znaleźć całe mnóstwo ogłoszeń z różnych branż i z różnych lokalizacji. Korzystanie z sieci i portali branżowych pomagających w szukaniu zatrudnienia to dobry sposób na znalezienie pracy, a przede wszystkim na wysyłanie wielu różnych dokumentów aplikacyjnych do poszczególnych pracodawców. Jest więc szansa, że uda się znaleźć kolejne zatrudnienie w branży, w której dobrze się odnajdujemy i w której mamy odpowiednie doświadczenie i kwalifikacje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *