Ile zarabia się Wojsku Polskim?

Niepokojąca sytuacja we wschodniej Ukrainie sprawia, że wiele osób zapatruje się na nasze Wojsko Polskie wzrokiem pytającym. Czy nasi żołnierze są odpowiednio przygotowani do służby wojskowej? Czy ich wyposażenie jest na tyle nowoczesne aby prowadzone przez nich działa wojskowe były skuteczne? Oraz jakie są zarobki Polskiego Żołnierza?

Jeżeli chcemy pracować w wojsku dla samych pieniędzy, to powinniśmy wybrać inną branże, bowiem zarobki szeregowca to zaledwie 2,500 zł brutto (czyli minus wszelkie możliwe podatki państwowe). Na rękę więc otrzymujemy nieco ponad 1600 zł. To trochę więcej niż minimalna pensja krajowa a zatem dość mało.

Praca przy tym jest dość wymagająca i przede wszystkim niebezpieczna, bowiem w wypadku konfliktu zbrojnego to właśnie wojsko zawodowe wysyłane jest na pierwszy atak. Ale nie trzeba konfliktów aby życie wojskowego podczas pracy było zagrożona. Żołnierze bowiem są również wykorzystywani jeżeli w kraju wydarzy się jakaś katastrofa naturalna (powodzie, huragany itp.).

Podejmując pracę w wojsku raczej nie zakładamy, że będziemy zwykłym szeregowym całą służbę. Ambitne osoby chcą piąć się górę co jest rzeczą normalną. Żołnierz w stopniu chorążego zarabia już niecałe 3,400 zł brutto miesięcznie. Jednak praca w wojsku nie jest na tyle ciekawa i opłacalna, bowiem kolejek do kadr za długich nie ma.

Czy praca w Wojsku Polskim jest trudna? Jak czytamy wiele wypowiedzi na forach internetowych większość osób traktuje tą pracę poważnie i z oddaniem. Jej trudy są wpisane w rodzaj zawodu. Szczegółowego planu zajęć dnia szeregowego żołnierza nikt oficjalnie nie poda ponieważ są to informacje tajne jednak możemy założyć, że w większości przypadków żołnierze po prostu ćwiczą i szkolą się w teorii oraz praktyce prowadzenia działań wojskowych.

Gdzie żołnierz może sprawdzić swoje umiejętności? Oczywiście na różnych misjach wojskowych. Setki polaków każdego roku pracuje w wojskowych kontyngentach w ramach sojuszu NATO. Zarobki na misjach wojskowych są zupełnie inne niż w kraju podczas wykonywania służby wojskowej. Minimalna stawka brutto jaką otrzymać może żołnierz walczący przykładowo w Afganistanie to 8 tys. złotych. Wyżsi rangą oficerowie mogą zarobić nawet 20 tys. złotych.

Polska wysyła swoich żołnierzy dość systematycznie na różne misje wojskowe w różne rejony świata. W ten sposób nasi żołnierze zdobywają doświadczenie tak bardzo potrzebne w razie konfliktu zbrojnego z udziałem naszego Państwa.

Czy możemy polecić każdemu pracę w Wojsku Polskim? Nie do końca. Jest to praca dla osób twardych, silnych psychicznie oraz zdyscyplinowanych. Odwaga również ma tutaj znaczenie ale ważniejsza od odwagi jest rozwaga. Jeżeli chciałbyś sprawdzić czy podołać pracy żołnierza, może skorzystać z kursu przygotowawczego, w którym sprawdzisz swoje umiejętności.

Tego typu oferty pracy z Cieszyna, dotyczące sektora wojskowego można znaleźć na stronie placpigal.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *