Na polskim rynku coraz bardziej widać lukę związaną z brakiem fachowców specjalizujących się w konkretnych fachach. Jednym z nich jest właśnie kamieniarstwo. Biznes ten obejmuje głównie produkcję i montaż wszelkiego rodzaju nagrobków, a oprócz tego nieco mniejszych elementów, takich jak kominki, blaty, posadzki czy parapety. Pracy nie jest mało, zwłaszcza w miejscach, gdzie ilość zakładów kamieniarskich nie jest duża.
Od czego zacząć zakładanie własnego biznesu?
Biznes kamieniarski wyróżnia się swoistą specyfiką. Największe zapotrzebowanie na usługi z branży kamieniarskiej odnotowuje się w sezonie letnim, kiedy to stawiamy na montaż wszelkich akcesoriów z kamienia oraz jesienią, przed świętem Wszystkich Świętych, kiedy to ludzie stawiają na odnowienie nagrobków swoich bliskich. Zanim jednak zdecydujemy się na otwarcie zakładu kamieniarskiego należy zastanowić się dokładnie nad lokalizacją oraz ilością konkurencyjnych firm w pobliżu.
Jednym z lepszych rozwiązań jest położenie w bliskim otoczeniu cmentarzy, bowiem to podniesie liczbę naszych klientów. I nie można zapomnieć o tym, że branża kamieniarska jest dziedziną, której bardzo liczy się opinia dotychczasowych klientów- dzięki nim nasza baza klientów może zyskać naprawdę sporą liczbę nowych zleceń.
Skąd wziąć pieniądze na zakład kamieniarski?
Cena zakładu kamieniarskiego to koszt co najmniej kilkudziesięciu do nawet ponad 100 tysięcy złotych. Na jej ostateczną wysokość ma wpływ kilka czynników, takich jak ilość maszyn specjalistycznych, ilość i rodzaj posiadanych surowców, także powierzchnia i jakość hali firmowej i terenu przylegającego do firmy. Nie jest to mała kwota, więc dobrze jest poszukać możliwości dofinansowania, które umożliwią nam samo otwarcie własnej firmy. Na wstępie warto dodać, że nie bez znaczenia pozostaje wkład własny, dzięki któremu stajemy się wiarygodniejsi w oczach instytucji finansowych.
Pierwszą, najczęściej wybieraną opcją jest skorzystanie z kredytu na otwarcie własnej działalności. Jest to dobra opcja dla osób, które z różnych względów nie mogą liczyć na gotówkę z innych źródeł. Biorąc pod uwagę fakt, że kredyt na rozkręcenie własnej działalności obejmuje wysokie kwoty, często wymagane jest dodatkowe zabezpieczenie kredytu, na przykład dodatkowym żyrantem lub zabezpieczeniem nieruchomością. Sama procedura związana z wnioskowaniem o kredyt jest nieco czasochłonna, a przed kredytobiorcą stawiane są dość wysokie wymagania, co jest spowodowane przyznawaniem często wysokich kwot pożyczek.
Dobrze jest w takim momencie wykazać się dodatkowymi atutami, które pozytywnie wpłyną na decyzję kredytową. Może to być czysta historia spłacania dotychczasowych pożyczek czy posiadanie wcześniej wspomnianego wkładu własnego. Drugą opcją jest skorzystanie z dofinansowań unijnych czy z Urzędu Pracy. Istnieją różne rodzaje dofinansowań, a zakład kamieniarski nie będzie mógł skorzystać z każdego wariantu, dlatego też warto wybrać taki rodzaj dofinansowania, który da nam największą szansę na znalezienie dodatkowej gotówki.
Artykuł opracowano wspólnie z zakładem kamieniarskim www.piaskowieciwapien.pl