Za które szczepienia pracownicze nie zapłacisz?

vaccination

Choć nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale istnieje grupa zawodów, które wymagają od pracowników szczepień. Jest to związane z charakterem pracy oraz otoczeniem, w którym pracownik ma styczność z zarazkami chorobowymi. Zazwyczaj pracownik dowiaduje się o tym fakcie przed podjęciem współpracy, ale tu pojawia się również dodatkowa kwestia, związana z opłatami za szczepienia pracownicze.

Czy jest to obowiązkowa procedura?

Kwestia szczepień ochronnych jest podobna do przypadku badań pracowniczych- istnieją zawody, w których jest to konieczne, ale są również takie, w których szczepienia są kwestią zbędną. Pracodawca zatrudniając nowego pracownika ponosi oczywiście odpowiedzialność za warunki zatrudnienia i wpływ warunków pracy na zdrowie, dlatego też szczepienia są jedną z form ochrony tego zdrowia w czasie pracy. Mówiąc o kosztach związanych ze szczepieniami, zdania są podzielone i wyglądają podobnie jak w przypadku pracowniczych badań lekarskich. Mianowicie część przedsiębiorstw kieruje swoich pracowników na szczepienia do placówki, z którą ma podpisaną umowę i wówczas najczęściej pracownik jest zwolniony z kosztów tego zabiegu. Istnieje jednak taka grupa przedsiębiorstw, która nie refunduje szczepień ochronnych i pozostaje to w gestii pracownika. Jak więc widać, jest to kwestia indywidualna, do omówienia indywidualnie w każdym zakładzie pracy.

Czy i dlaczego warto się szczepić?

Wydawać by się mogło, że ochronne szczepienia nie dotyczą pracowników, bowiem pracodawca ma obowiązek zapewnienia bezpiecznych warunków pracy. Często jednak, w warunkach zagrażających zarażeniu pracodawca wymaga dodatkowych badań czy form profilaktyki, do jakich właśnie należą szczepienia ochronne. Istnieje bowiem taka grupa stanowisk pracy, która jest szczególnie narażona na zarażenie się chorobami zakaźnymi. W takich przypadkach zawsze można porozumieć się z szefem, nie tylko w kwestii samego szczepienia, ale także refundacji kosztów za ten zabieg.

Gdzie szukać informacji?

Podstawowym miejscem, w którym można znaleźć informacje dotyczące wszystkich kwestii związanych z pracą jest Kodeks Pracy i to on reguluje głównie wszystkie aspekty zatrudnienia. Oprócz tego możemy szukać informacji o szczepieniach w pracy w konkretnym rozporządzeniu, dotyczącym szczepień ochronnych w miejscu zatrudnienia. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy nasza branża objęta jest obowiązkowym szczepieniem i kto zapłaci za ten zabieg, to warto poszukać informacji w tych miejscach bądź porozmawiać ze swoim pracodawcą, który powinien znać wszystkie informacje związane z działalnością swojej firmy i wszystkimi wymogami formalnymi. Warto pamiętać, że nawet jeśli nie ma wymogu szczepień w miejscu pracy, to czasem warto je wykonać, chociażby wówczas, kiedy w dzieciństwie nie mieliśmy wykonanych szczepień bądź tego nie wiemy, bo zgubiono naszą dokumentację. Ponadto warto pamiętać, że miejsce pracy jest zazwyczaj miejscem spotkań wielu ludzi, a co za tym idzie, ryzyko wystąpienia chorób zakaźnych adekwatnie wzrasta.

Więcej informacji o szczepieniach można uzyskać na stronie http://zaszczepsiewiedza.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *