Jak nie szukać pracy – najczęściej popełniane błędy

19288906 - young woman think with yes or no choice looking up isolated on white background

19288906 – young woman think with yes or no choice looking up isolated on white background

Porady dotyczące poszukiwania pracy są jednymi z najczęściej poszukiwanych przez użytkowników sieci. O tym, jak należy właściwie się zachowywać podczas rozmów z pracodawcą i jakie wymarzone dla niego cechy powinniśmy mieć w CV napisano już wiele. Dziś, sprawdzimy, czego nie warto praktykować podczas ubiegania się o posadę.

Panu podziękujemy

Aby nie popełniać błędów, które najbardziej rażą rekruterów i pracodawców, warto zapoznać się z ich zarzutami wobec kandydatów. Na podstawie doświadczeń i wniosków przekazanych przez fachowców z platformy rekrutacyjnej http://www.pracujteraz.pl/ przedstawiamy listę najczęściej powtarzanych błędów kandydatów, które jednocześnie są najbardziej rażące i dyskwalifikujące. Należą do nich:

  • błędy w CV – od błędów ortograficznych zaczynając, po złe nazwy stanowisk i koloryzowanie. Wielu kandydatów nie bierze pod uwagę, że prawdziwość informacji zawartych w ich CV można szybko sprawdzić i nieco “poprawiają” swoje doświadczenie zawodowe. Jeśli pracodawca wyłapie taki błąd, może nie zechcieć już rozmawiać z kandydatem.
  • nieodpowiednie zdjęcia w dokumentach – nawet jeśli nie aplikujemy na stanowisko związane z urzędem państwowym ani instytucją bankową, nie należy dodawać do dokumentów związanych z rekrutacją zdjęć z wakacji, samodzielnie robionych w lustrze ani ewidentnie wyciętych z większych, grupowych zdjęć. Jeśli nie stać Cię na profesjonalne zdjęcie, zrób je sam na tle jasnej ściany, odziany w oficjalną koszulę.
  • kłopoty organizacyjne – gdy potencjalny pracodawca proponuje termin i godzinę rozmowy o pracę, a kandydat nie umie się określić lub usiłuje zmienić termin kilka razy może nie dostać następnej propozycji spotkania.
  • kultura – wizyta w nowej firmie nie jest wizytą towarzyską i nawet, jeśli atmosfera panująca na spotkaniu jest przyjazna i dość luźna nie należy zapominać o zasadach dobrego zachowania i czuć się zbyt swobodnie(np. pisać smsy w trakcie rozmowy).
  • wymagania – jeśli osoba bez zbytniego doświadczenia zawodowego usiłuje stawiać wysokie wymogi finansowe lub dotyczące warunków pracy (np. służbowe auto), to nie zostanie potraktowana jako poważny kandydat.
  • roszczeniowość – coraz większy problem dla pracodawców. To dobrze, że młode pokolenie ma ambicje i jasno sprecyzowane cele, lecz informowanie na wstępie, czego kandydat nie zamierza tolerować i co sobie życzy, sprawia, że ciężko na takie osoby patrzeć neutralnie.
  • przekonanie o wiedzy na każdy temat – kandydat pracował już na trzech podobnych stanowiskach, odbył pięć kursów o podobnej tematyce i nie musi poznawać naszej organizacji pracy bo wszystko już wie. Nie tędy droga.
  • social media – pracodawcy często sprawdzają profile kandydatów na portalach społecznościowych. Jeśli znajdą tam informację, że należymy do grupy „szlachta nie pracuje” i regularnie wrzucamy zdjęcia pełne alkoholowych ekscesów, nasze szanse na posadę mogą bardzo spaść. Myśląc o poważnej pracy, nie publikujmy takich materiałów lub zablokujmy do nich dostęp postronnym użytkownikom.

Jak widać, spektrum zachowań, których należy się wystrzegać nie jest szerokie, zatem wystrzeganie się tego rodzaju postępowania nie powinno być dla nikogo problematyczne. Jednocześnie, może dać bardzo pozytywny efekt w postaci wymarzonej posady.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *