Jak rozliczyć się z fiskusem?

racunki

Coroczne składanie deklaracji podatkowych to dla wielu osób duży problem. Muszą się z nim zmierzyć nie tylko pracownicy, ale również pracodawcy. Nie tylko są oni zobligowani dostarczyć swoim pracownikom wypełniony formularz PIT-11, informujący pracownika o jego dochodach oraz o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy. Pracodawcy muszą także sami rozliczyć się z fiskusem jako osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą lub będące wspólnikami spółki cywilnej albo spółek osobowych.

Dlaczego warto zlecić rozliczenia specjalistom?

Warto zlecić wykonanie rozliczenia specjalistom z branży finansowo-księgowej, najlepiej profesjonalnemu biuru rachunkowemu. Pozwoli to uniknąć pomyłek i wątpliwości, które mają zwłaszcza początkujący właściciele firm. Jednym z biur, prowadzących działalność usługową z zakresu szeroko rozumianej rachunkowości i księgowości, jest Biuro Rachunkowe Roszkowska-Galant, mające swoją siedzibę w Szczecinie. Szczegółowa oferta firmy znajduje się na stronie internetowej galant.net.pl. Z pracownikami biura można się szybko skontaktować za pośrednictwem umieszczonego na stronie formularza kontaktowego, jak również telefonicznie.

Jakie usługi finansowe świadczyć mogą firmy zewnętrzne?

Biuro oferuje swoim klientom doradztwo oraz realizację takich zleceń, jak np. wypełnienie rocznego zeznania podatkowego oraz uzyskanie zwrotu podatku VAT. Oferta firmy jest skierowana przede wszystkim do osób prowadzących działalność gospodarczą jako osoby fizyczne lub spółki osobowe, które mogą być cywilne, jawne lub komandytowe. Biuro oferuje także prowadzenie księgowości uproszczonej bądź pełnej. Usługi obejmują również obsługę kadrowo-płacową. Biuro służy swoją pomocą, zarówno osobom, które dopiero planują założyć własną firmę, jak i doświadczonym przedsiębiorcom.

Rozliczanie się z fiskusem

W sytuacji gdy dana osoba dopiero rozpoczyna prowadzenie własnej działalności gospodarczej, jedną z kluczowych decyzji, jaką musi podjąć, jest wybór sposobu rozliczania się z fiskusem. W większości właściciele firm wybierają sposób opodatkowania na zasadach ogólnych przy zastosowaniu skali podatkowej (18-32%). Te osoby nie rozliczają swoich przychodów na popularnym druku PIT-37, gdyż uzyskiwali je bez pośrednictwa płatnika. Obowiązuje je formularz PIT-36. Tej deklaracji nie składają natomiast osoby prowadzące działalność gospodarczą, które zdecydowały się na wybór podatku liniowego. Forma liniowa to stosowanie stawki podatki 19%, niezależnie od wartości zarobku uzyskanego z działalności gospodarczej. Przedsiębiorców, którzy zdecydowali się na taką formę opodatkowania, obowiązuje formularz PIT-36L.

Jeszcze inną formą opodatkowania działalności gospodarczej jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Podatek płaci się wówczas od przychodu, bez możliwości pomniejszania go o koszty jego uzyskania. Tych podatników obowiązuje rozliczanie przychodów na druku PIT-28. Deklarację tę składa się w urzędzie skarbowym o trzy miesiące wcześniej niż pozostałe roczne zeznania podatkowe.

Podejmij decyzję

Decyzję o wyborze formy opodatkowania swojej firmy początkujący przedsiębiorca powinien podjąć w porozumieniu ze specjalistą z branży finansowej. Wsparcie merytoryczne w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i pomoc w rozwiązywaniu związanych z tym problemów oferuje Biuro Rachunkowe Roszkowska-Galant (www.galant.net.pl). Firma posiada dwudziestoletnie doświadczenie w branży usług księgowych i rachunkowych, a także cieszy się zaufaniem kilkuset podmiotów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *