Kontrola wierzytelności za pomocą oprogramowania

Paper discussion

Przedsiębiorstwa narażone są zwykle na problemy z terminowym spływem należności. Jak sobie radzić z kontrolą i egzekwowaniem terminowych wpłat?

Opóźnienia przy spłacie należności to częsty przypadek, który zdarza się większości firm. Są takie sytuacje, kiedy kontrahenci zwlekają ze spłatą nawet 90 dni. Takie działania mogą przyczynić się do zastoju wielu biznesów. Firmy nie są w stanie same spłacać swoich zobowiązań, ponieważ same nie otrzymały na czas pieniędzy. Z tego powodu małe firmy, których budżety zależne są od terminowych opłat nie są w stanie konkurować na rynku. Wystarczy kilka niezapłaconych faktur i nagle pojawia się widmo bankructwa.

Egzekwowanie należności to problem całej gospodarki. Mniejsze firmy, aby funkcjonować potrzebują płynnego finansowania. Przyczyną takiego stanu rzeczy, może być brak dyscypliny płatniczej – kontrahenci często odkładają opłacenie faktur na później. Może to być również spowodowane obciążeniem kredytami bankowymi, czy brakiem jednej, sprecyzowanej metody odzyskiwania należności. Mogą pojawić się również inne problemy zależne od wielu sytuacji. Warto jednak mieć kontrolę nad wierzytelnościami swojej firmy, szczególnie gdy chce się rozwijać swój biznes. Kontrolowanie wierzytelności powinno być bardzo istotnym elementem funkcjonowania przedsiębiorstwa.

Rodzaje windykacji

Większym firmom zdarza się korzystać z usług zewnętrznych podmiotów, zajmujących się windykacją, mogą to być wyspecjalizowane firmy windykacyjne, często samodzielni windykatorzy, czy również kancelarie prawne. Często jednak wystarczy skontaktować się z dłużnikiem lub przesłać odpowiednie pismo, aby przyspieszyć ściągnięcie długu. W jaki sposób to robić na własny rachunek? Popularnym oraz efektywnym sposobem na windykację jest kontrola należności dzięki oprogramowaniu. Mniejsze firmy, które korzystają z programów usprawniających funkcjonowanie działalności mogą samodzielnie zająć się windykacją.

Wiele programów dostępnych na rynku, wyposażonych jest nie tylko w podstawowe narzędzia do fakturowania, obsługi księgowości czy rozliczania pracowników. Posiadają również gotowe funkcje rozrachunkowe i windykacyjne, dzięki którym można kontrolować przepływ pieniędzy i egzekwować należności. Jednym z takich programów jest program Ewa, wchodzący w skład bardzo popularnej serii programów pudełkowych PCBiznes firmy Streamsoft. Program Ewa jest narzędziem przeznaczonym do fakturowania i prowadzenia gospodarki magazynowej. Z funkcji programu chętnie korzystają mikro i małe firmy z różnych branż.

Moduł Windykacja w programie Ewa

Mniejsza firma, korzystająca z programu Ewa – fakturowanie i magazyn jest w stanie usprawnić kontrolę nad odzyskiwaniem wierzytelności. Służy do tego specjalny moduł Windykacja. Program tworzy i przydziela poszczególnym pracownikom firmy sprawy windykacyjne. Ponadto, narzędzie umożliwia generowanie, wydruk i wysyłanie e-mailem wezwań do zapłaty, ponownych wezwań i przypomnień. Korzystając z tego narzędzia przedsiębiorca jest w stanie prowadzić historię czynności windykacyjnych dla każdego rozpoczętego procesu. Program przypomina osobom odpowiedzialnym za konkretne postępowanie o zaplanowanych na określony czas czynnościach windykacyjnych, a także tworzy zestawienia dotyczące prowadzonych windykacji.

Korzystając ze specjalnego narzędzia do windykacji w programie Ewa – fakturowanie i magazyn jesteśmy w stanie kontrolować wierzytelności firmy. Proces ten nie jest skomplikowany, a jedynie może przynieść wymierne korzyści dla własnego przedsiębiorstwa. Więcej odnośnie samego programu można dowiedzieć się na stronie www.pcbiznes.pl. Można również skorzystać z 60 dniowej, darmowej wersji próbnej programu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *