Kapitał na start – z własnej kieszeni czy wziąć pożyczkę?

money-business-plan

Bez względu na to, w jaką branżę wchodzisz, będziesz potrzebować kapitału startowego, aby rozpocząć działalność. Typowe koszty początkowe dla nowych właścicieli firm to:

• Sprzęt elektroniczny: komputer, drukarka, skaner, faks, fotokopiarka itp.
• Samochód
• Meble i wyposażenie: biurko, lampy, regały
• Artykuły biurowe
• Materiały eksploatacyjne
• Reklama: nazwa domeny, hosting domen, koperty, projektowanie stron internetowych itp.
• Licencje i zezwolenia
• Opłaty prawne
• Kaucja za wynajęcie lokalu firmy

To, co musisz kupić, zależy również od stopnia, w jakim chcesz oddzielić swój biznes od życia osobistego. Wiele osób korzysta z własnego pojazdu, telefonu komórkowego i pokoju w swoim domu, aby zaspokoić te potrzeby w niedrogi sposób. Wprowadzenie oddzielenia aktywów i pasywów firmy od twoich osobistych również kosztuje, ale zapewnia dodatkową warstwę ochrony, jeśli twoja firma zawiedzie.

Powinieneś również wziąć pod uwagę koszty operacyjne, które będziesz płacić regularnie w trakcie prowadzenia firmy. Niektóre z nich mogą być wymagane jeszcze przed założeniem biznesu, a następnie będą musiały być opłacane na bieżąco, np. koszty związane z ubezpieczeniem, składkami członkowskimi, płatnościami pożyczek i wynagrodzeniami pracowników.

Źródła kapitału startowego

To, ile pieniędzy możesz zaryzykować na swój biznes, dzięki swoim osobistym oszczędnościom i ile pieniędzy potrzebujesz, aby otworzyć biznes, zdecyduje, czy musisz szukać gdzie indziej, by posiąść swój kapitał startowy.

Oszczędności osobiste

Prywatne oszczędności są powszechnie używane przez właścicieli firm jako koszty startowe. Nie będziesz ponosić żadnych kosztów z tytułu odsetek, kiedy wykorzystasz własne pieniądze na finansowanie swojej firmy. Nie będziesz również miał żadnych wierzycieli do spłacenia, a nikt nie przyjdzie po ciebie za pieniądze, jeśli twoja firma zawodzi lub nie odniesie sukcesu od razu. Z drugiej strony, większość ludzi już zarezerwowała swoje osobiste oszczędności na inne cele, takie jak emerytur. Jeśli nie masz już dużo dodatkowych pieniędzy, możesz zacząć odkładać na bok część swoich oszczędności co miesiąc, aby poszły w poczet twojej firmy. Możesz także wykorzystać swój kapitał własny, ale wiąże się to z dużym ryzykiem powiązania sukcesu Twojej firmy z miejscem zamieszkania.

Pożyczki biznesowe

Banki udzielają kredytów gospodarczych na finansowanie pojazdów, sprzętu, nieruchomości i innych wydatków. Pożyczki te są na ogół krótkoterminowe, na przykład od sześciu do siedmiu lat, ale czas ich trwania często zależy od rodzaju wymaganego finansowania. Zasadniczo należy zastosować pewien rodzaj zabezpieczenia w celu zaciągnięcia pożyczki – zwykle pojazd, sprzęt lub nieruchomość kupowana wraz z pożyczką jest tym zabezpieczeniem. Szczegółowe warunki różnych banków możesz porównać na wktorymbanku.pl. Spodziewaj się też, że będziesz musiał zapłacić opłatę za udzielenie kredytu i, oczywiście związane z nim odsetki. Pożyczki dla przedsiębiorstw mogą zapewnić bezpieczeństwo stałej miesięcznej płatności i stałej stopy procentowej, chociaż pożyczki o zmiennym oprocentowaniu jak się dowiesz – są również dostępne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *