Na czym polega praca fizjoterapeuty? Garść praktycznych rad

19809456 - physiotherapist in his practice, he explains a female patient the vertebral column and the emergence of back pain

Umiejętność niesienia pomocy to bezcenny dar i życiowe powołanie. Nie zmienia to natomiast faktu, że praca fizjoterapeuty jest bardzo trudna, odpowiedzialna i wyczerpująca zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Jeśli po tym rzetelnym, ale niezbyt zachęcającym wstępie nadal jesteś zainteresowany pracą w tym zawodzie, to masz duże szanse na odniesienie sukcesu. Wcześniej dowiedz się, na czym właściwie polega praca fizjoterapeuty i komu możemy ją polecić.

Fizjoterapia, to…

Pisząc obrazowo i w dużym skrócie, jest to sztuka poprawiania kondycji ciała w celu zwiększenia jego ruchliwości i eliminacji bólu. W XXI wieku z fizjoterapią prędzej czy później zetknie się większość osób. Dlaczego? Ponieważ drastycznie spada higiena naszego życia. Coraz mniej się ruszamy, wiele godzin spędzamy w pozycji siedzącej lub leżącej, nie rozstajemy się z urządzeniami elektronicznymi, źle się odżywiamy. To wszystko ma wpływ na stan kręgosłupa i poszczególnych stawów, a także ścięgien, powięzi i mięśni.

Praca fizjoterapeuty polega na tym, aby poprzez stymulowanie ciała poprawić jego sprawność. Bodźcem wpływającym na podjęcie decyzji o rozpoczęciu fizjoterapii zwykle jest nasilająca się dolegliwość bólowa. Gros takich problemów, mających bezpośredni związek ze złą kondycją ciała, udaje się wyeliminować w toku prowadzenia rehabilitacji medycznej, której musi towarzyszyć zmiana szkodliwych nawyków.

Odpowiedzialna rola

Zawodowy fizjoterapeuta to wysokiej klasy specjalista, który potrafi dobrać odpowiednie techniki rehabilitacji medycznej i oddziaływać na ciało pacjenta w taki sposób, by stopniowo przywrócić mu zdolność do normalnego funkcjonowania. W przypadku pacjentów cierpiących na schorzenia kręgosłupa lub mięśniowe, celem jest poprawia ich komfortu życia.

Fizjoterapia to także niezbędna dziedzina obecna w sporcie wyczynowym i amatorskim. Leczenie urazów pozwala sportowcowi wrócić do formy, a w przypadku bardzo ciężkich kontuzji przywrócić jego ciało do względnie normalnej sprawności.

Fizjoterapia niejedno ma imię

Fizjoterapię najczęściej dzieli się na trzy główne nurty:

  • Fizykoterapię – polega na dostarczaniu ciału fizycznych bodźców, np. przy pomocy prądu o niewielkiej częstotliwości, poprzez kąpiele solankowe, przebywanie w wysokiej lub niskiej temperaturze, działanie wiązką lasera czy przyjmowanie preparatów wziewnych.
  • Masaż leczniczy – nie można go mylić z komercyjnymi metodami masażu oferowanymi w różnych salonach! Masaż leczniczy to bardzo precyzyjna forma stymulowania mięśni i tkanek poprzez odpowiednio dobrany nacisk. Masaż leczniczy wymaga regularności, ale potrafi przynieść znakomite efekty, np. w przypadku rwy kulszowej.
  • Kinezyterapia – jest to technika oddziaływania na ciało poprzez ruch. Pacjent wykonuje konkretne ćwiczenia, czyli po prostu się gimnastykuje, oczywiście pod nadzorem fizjoterapeuty.

Praca fizjoterapeuty to niesienie pomocy

I warto o tym pamiętać, chcąc pracować w tym zawodzie. Fizjoterapeuta, poza oczywistymi umiejętnościami, musi posiadać określone cechy, które są pożądane przez jego pacjentów. To empatia, zrozumienie, cierpliwość, skupienie, dokładność i co równie ważne – umiejętność pracy w zespole, więcej na ten temat przeczytasz tutaj: http://www.ipfmedical.pl/2505-2/. Tego nie da się nauczyć na żadnym kursie czy nawet na studiach.

Fizjoterapeuta pełni rolę nie tylko fachowca z dziedziny stymulacji ciała, ale często także powiernika i pocieszyciela. Ma kontakt z ludźmi cierpiącymi, uzależnionymi od pomocy innych. To bardzo duży ciężar, ale i ogromna satysfakcja, która pojawia się po usłyszeniu zwykłego „dziękuję”.

A jeśli wciąż się wahasz…

W kontekście fizjoterapii nie można nie wspomnieć o aspekcie finansowym. Praca fizjoterapeuty jest bardzo doceniana na zachodzie Europy, a wkrótce będzie także w Polsce. Społeczeństwa europejskie się starzeją, coraz młodsi ludzie mają poważne problemy związane z kręgosłupem. W Internecie bez problemu znajdziesz sprawdzone oferty pracy dla fizjoterapeuty i jest pewne, że takich ofert nie zabraknie przez wiele kolejnych lat.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *