Gdzie najczęściej Polacy wyjeżdżają za granicę do pracy?

articleslookingforjob-full

Osoby planujące swoją karierę zawodową wybierają nie tylko zawód, ale także mają wymarzone miejsce oraz stanowisko pracy. Najczęściej potencjalne miejsce pracy jest jedynym z czynników decydujących o jej wyborze, jednak najczęściej kwestią decydującą o wyborze konkretnego miejsca pracy jest wysokość zarobków. To właśnie ten czynnik wpływa na decyzję o wyjeździe poza granicę Polski w celach zawodowych. Ogólny poziom zarobków uzależniony jest od branży, w której chcemy podjąć pracę oraz rejon zatrudnienia, który docelowo wybierzemy.

Kierunek praca

Najogólniej rzecz ujmując można rzec, że najczęstszym kierunkiem migracji zarobkowej są kraje zachodnie. Patrząc z perspektywy czasu można zauważyć, że pierwszym krajem, który Polacy odwiedzali w celach zarobkowych, byli Niemcy. Kraj zza zachodniej granicy oprócz tego, że znajduje się blisko rodzimego kraju, to od dawien dawna oferuje atrakcyjne zarobki i nieco inny poziom życia. Od czasu wkroczenia Niemiec do Unii Europejskiej nasi zachodni sąsiedzi nie tylko zmienili walutę, ale również sama podróż stała się dużo łatwiejsza, co sprzyja zarobkowym wyjazdom. Praca za granicą jednak to nie tylko Niemcy. Na liście krajów, w których można znaleźć spore grupy rodaków znajduje się również Anglia i całe Wyspy Brytyjskie, Austria, a od niedawna również kraje skandynawskie. Argument za wyjazdami zarobkowymi na Półwysep Skandynawski jest prosty- przeciętna „najniższa krajowa” na poziomie kilkunastu polskich wypłat.

Od kiedy wyjazdy do pracy?

Obecnie wyjazd za granicę nie jest żadnym wyczynem. Obecnie, dzięki otwartym granicom i agencjom pośrednictwa pracy, które zajmują się szukaniem pracy poza Polską znalezienie pracy za granicą nie należy do trudności. Wystarczy porównać zagraniczny rynek pracy z ostatnich dwudziestu lat, aby łatwo dostrzec, jak w ciągu ostatnich lat ułatwiła się organizacja samego wyjazdu. Dodatkowy plus jest taki, że decydując się na wyjazd za granicę wcale nie trzeba wyjeżdżać daleko- wystarczy wybrać chociażby sąsiadujące z Polską Niemcy, dzięki czemu można całkiem często odwiedzać rodzinę w kraju. Istnieje wiele rozwiązań dla osób chcących zarabiać poza Polską, dzięki czemu Polacy mają w czym wybierać.

Trend na Skandynawię

W ciągu kilku ostatnich lat nietrudno zauważyć rosnącą ilość osób wyjeżdżających do pracy do krajów skandynawskich. Szczególnym zainteresowaniem cieszy się Norwegia, gdzie przeciętne wynagrodzenie kształtuje się na poziomie kilkunastu tysięcy złotych miesięcznie, dzięki czemu przy wyższych kosztach życia możliwe jest oszczędzanie zarobionej gotówki. Często zdarza się tak, że Polacy decydujący się na wyjazd w celach zarobkowych decydują się o zostaniu poza Polską na stałe.

Wyjazdy za granicę nie tylko dla pieniędzy

Choć decyzja o wyjeździe z Polski nie zawsze jest łatwa, to na korzyść innych krajów jest przemawia nie tylko poziom zarobków, ale ogólne warunki życia, pomagające chociażby zaadaptować się w nowym miejscu i posiadają bogate zaplecze socjalne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *