Kariera księgowego – freelancera. Kilka pomysłów na lepszą realizację zleceń

adobe-document-cloud-surface-press

Po wielu latach pracy w księgowości i podatkach wciąż pamiętam, jak bardzo się denerwowałem, kiedy spotkałem się z klientem po raz pierwszy. Jeśli jesteś nowym niezależnym księgowym, świeżym po szkoleniu, możesz czuć się tak samo. Oto kilka rzeczy, których nauczyłem się przez lata, którymi chciałbym podzielić się z Tobą. Nie dodałem kilku oczywistych rzeczy, takich jak eleganckie ubieranie się czy wydrukowanie dobrych wizytówek. Te wskazówki pochodzą z praktycznego doświadczenia i mam nadzieję, że znajdziesz w nich jakieś korzyści dla siebie.

Bądź pewny siebie

Nie pozwól, aby Twój brak doświadczenia w pracy sprawił, że ​​czujesz się niezdolny do obsługi konkretnej pracy dla klienta. Czasami można czuć się tak, jakbyś był na pełnym morzu bez koła ratunkowego, ale to nie prawda. Jeśli masz odpowiednie wykształcenie, to Ci pomoże.

Wiesz więcej

Czy kiedykolwiek obawiasz się, że klient z łatwością znajdzie “dziurę” w swojej wiedzy? W rzeczywistości to się rzadko zdarza. Ogólnie rzecz ujmując, potencjalni klienci nie wiedzą wystarczająco dużo na temat księgowości / podatków / itd. Podobnie, jeśli pojawi się nieznane pytanie, nie bój się mówić: “nie wiem, ale dowiem się”. Następnie upewnij się, że dowiesz się i niezwłocznie odpowiedz. Np. jeśli musisz przygotować jakieś pismo bądź oświadczenie dla klienta pamiętaj też, iż możesz korzystać z internetowych źródeł wiedzy, jak np. specjalne strony www na których można znaleźć przykłady takich druków gotowe, do pobrania w wygodnym formacie.

Zawsze sprawdzaj

Możesz spotkać klientów, którzy działają w swojej firmie, ale równocześnie wiedzą dużo o rachunkowości i podatkach. W rzeczywistości wiele z tych osób wie niewiele, ale może minąć trochę czasu, aby zdać sobie sprawę z tego, jak mało wiedzą. Niedawno miałem klienta, który nalegał, aby niektóre informacje z formularza podatkowego były obsługiwane w określony sposób. Mówił bardzo autorytatywnie na ten temat, jakby wiedział dokładnie, jak należy z tym postępować. Ponieważ był to tak niezwykły i rzadki temat podatkowy, musiałem zrobić wiele badań, aby zweryfikować jego wypowiedzi. Zgadnij co? On się mylił i bardzo się cieszę, że nie przyjąłem jego “porady” w wartości nominalnej.

Nie potrzebujesz rekwizytów

Jako nowy księgowy, możesz czuć potrzebę dostarczenia klientom konkretnych elementów lub specjalnych materiałów prezentacyjnych. Klient chce Twojej wiedzy i troski, a nie plejady szkoleń czy certyfikatów. Na spotkania najlepiej weź ze sobą długopis i notatnik. Słuchaj uważnie, rób mnóstwo notatek i zadaj wiele pytań. To działało całkiem dobrze.

Niech mówią

Wielu klientów chce się bardzo wygadać podczas pierwszego spotkania. Staraj się uważnie słuchać. Czy jesteś zaznajomiony z terminem empatyczne słuchanie? Jest to specyficzna metoda słuchania ludzi i jest niezwykle skuteczna, gdy spotyka się nowych klientów. Dowiedz się, jak empatycznie słuchać, jeśli jeszcze nie wiesz jak.

Zapamiętaj swój cel

Dlaczego wszedłeś w tą branżę? Aby służyć ludziom, czy tylko zarabiać pieniądze? Kiedy pojawiają się trudne sytuacje, pamiętaj, żeby kierować się celem zorientowanym na usługi – to zawsze lepiej niż być zorientowanym na pieniądze.

Dokumenty przydatne podczas pracy księgowego możesz z łatwością pobrać tutaj: Jasminium.pl – Wyszukiwarka dokmumentów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *