Konie, cyrk, umiejętności – sprawdź czy to kierunek kariery dla Ciebie!

water_for_elephants_reese_white_horse

Być może jednym z ciekawszych (i kontrowersyjnych) stanowisk pracy związanych z końmi jest  praca w cyrku. Tutaj liczy się dużo więcej niż same umiejętności – cyrkowcy przecież muszą posiadać umiejętność i chęć rozbawiania tłumów.

Czego potrzebujesz?

Ta praca może pozwolić na spędzanie czasu ze zwierzętami i zapewnia artystyczny punkt wyjścia dla tych, którzy lubią występy. Wykonawcy robią różne rodzaje sztuczek i to w różnych strojach, więc ostatecznie specyfikacja pracy będzie się bardzo różnić. Jest to kariera, która może przynieść dużo większe korzyści, jeśli jest się cyrkowcem z dzięki osobowością, fantastycznym podejściem do koni, a także siłą ciała i zdolnościami sportowymi.

Musisz pamiętać, że Twoja praca może wymagać więcej niż tylko trening koni, stała obecność zwierząt cyrkowych – które wahają się od wielkich kotów do myszy będzie stałym elementem Twojej codzienności. Bycie miłośnikiem zwierząt jest więc niezbędne, podobnie jak zrozumienie potrzeb i charakteru każdego zwierzęcia. Rzeczywisty opis stanowiska jest trudny do ustalenia i oczywiście zmienia się wraz z każdym cyrkiem lub spektaklem, a także z każdym wykonawcą.

Obowiązki

 • Zabawianie tłumu
 • Zapewnienie bezpiecznego środowiska dla zwierząt i osób zaangażowanych
 • Możesz też być odpowiedzialny za pełną opiekę nad zwierzętami
 • Zapewnienie zwierzętom należytej troski i warunków
 • Konsekwentne ćwiczenia szkoleniowe

Wymagania

Podobnie jak w przypadku opisu stanowiska, wymagania dotyczące pracy w cyrku są różne. Będą one zależeć od doświadczenia, talentu, umiejętności obsługi zwierząt, a także osobowości. Jest szansa, że mniej namacalne wymagania, takie jak doświadczenie, będą ważniejsze niż formalna edukacja. Jednak wiedza na temat zwierząt i zdrowia zwierząt zawsze może być plusem.

Zasoby

Jest to obszar bardzo kontrowersyjny, cyrki od dawna są oskarżane o wykorzystywanie zwierząt. Jeśli rozważasz karierę jako cyrkowiec, powinieneś poważnie się zastanowić czy nie lepiej byłoby otworzyć sklepu z karmą dla koni takiego jak chrupka.eu. Nie wspominając już o tym, jak wiele badań należy przeprowadzić przed każdym show, w które chcesz się zaangażować.

Czy to właściwa praca dla ciebie?

Jeśli nie jest to Twoja wymarzona praca ale chcesz robić coś związanego z końmi – spróbuj skorzystać z tradycyjnej metody wyszukiwarki Google, aby ją znaleźć. Możesz również znaleźć więcej opisów miejsc pracy z końmi na każdej stronie z opcjami kariery.

Chcesz jednak dołączyć do cyrku?

Będziesz potrzebował wysokiego poziomu umiejętności w co najmniej jednej sztuce cyrkowej. Twój talent i umiejętności są ważniejsze niż kwalifikacje akademickie.

Możesz uczyć się umiejętności cyrkowych poprzez:

 • kursy w niepełnym wymiarze godzin
 • weekendowe i letnie warsztaty
 • pełne zawodowe kursy zawodowe
 • studia podyplomowe i stopniowe

Mogą się przydać kursy związane z tańcem, umiejętnościami fizycznymi, teatralnymi lub umiejętnościami cyrkowymi.

Możesz pracować:

 • solo lub jako część grupy
 • z tradycyjną lub nowoczesną trupą cyrkową
 • w teatrze ulicznym, na festiwalach, imprezach i imprezach firmowych

Pamiętaj, że występy to tylko jedna z części pracy. Twoje inne codzienne zadania będą dużo bardziej obszerne!

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *