Konstrukcje Stalowe – Zastosowanie w Budownictwie Przemysłowym

budownictwo przemysłowe

Budownictwo przemysłowe to szybko rozwijająca się gałąź przemysłu budowlanego nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Powodem tego jest przede wszystkim szybko rozwijająca się gospodarka, a co za tym idzie, rośnie zapotrzebowanie na budynki związane z różnoraką produkcją. Wyróżniamy tu podgrupy obiektów przemysłu:

  • wydobywczego,
  • hutniczego,
  • cementowego,
  • włókienniczego,
  • energetyki.

Dowodem na to jest liczba nowych inwestycji, jakie możesz zauważyć w pobliżu swojego miejsca zamieszkania. Ciągle powstają nowe hale produkcyjne, magazyny, fabryki czy różnego rodzaju sklepy wielkopowierzchniowe. Tak samo prężnie rozwijają się firmy zajmujące się produkcją i montażem konstrukcji stalowych, takie jak KGHM ZANAM z siedzibą w Polkowicach. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o tej branży, przeczytaj ten artykuł.

Funkcjonalność

Zapotrzebowanie na budynki przemysłowe zrodziło się podczas Angielskiej i Szkockiej rewolucji przemysłowej XVIII wieku. Oczywiste stało się wtedy, że potrzeba większych bardziej specjalistycznych, funkcjonalnych budynków, które mogą pomieścić maszyny oraz dużą liczbę pracowników. Pierwsze budynki tego typu powstały w Wielkiej Brytanii pod koniec XVIII wieku. Od tego czasu konstrukcje tych budynków rozwijały się wraz z rozwojem przemysłu.

Funkcjonalność to najważniejsza kwestia podczas realizacji inwestycji tego typu. W zależności od rodzaju cechą pożądaną będzie duża przestrzeń, która pomieści maszyny, biura oraz pracowników, ważnym aspektem jest również łatwość poruszania się oraz bezpieczeństwo.

Jakie materiały są stosowane?

Jeżeli mowa o funkcjonalności, nie możemy zapomnieć o materiałach stosowanych do wznoszenia obiektów przemysłowych. Ich wybór podyktowany jest normami, jakie poszczególne realizacje powinny spełniać.

Aktualnie najczęściej stosuje się stal, która stosowana jest nie tylko jako element ścian, ale również opierają się na niej różnego rodzaju rampy, platformy, stopnie schodowe czy na przykład kraty pomostowe. Na jej korzyść przemawia szybki montaż, stosunkowa lekkość materiału, a co za tym idzie większe bezpieczeństwo podczas budowy. Kolejną zaletą przemawiającą za zastosowaniem stali jest jej duża odporność na działanie warunków atmosferycznych, co daje możliwość budowy przez cały rok przy każdej pogodzie.

 

hala wykonana w konstrukcji stalowej”

Rodzaje konstrukcji stalowych

Konstrukcje stalowe możemy podzielić ze względu na przeznaczenie, rodzaj zastosowania lub z uwagi na architekturę. Możemy również podzielić je ze względu na ich typy i rodzaje. Jak widać podziału, możemy dokonać w dowolnie wybrany przez siebie sposób. Jednak dla usystematyzowania wiedzy podzielimy je ze względu na ich rodzaje:

Stalowe szkielety prętowe: Najczęściej wykorzystuje się je do wznoszenia dużych hal, a także innych obiektów budowlanych, w których poszczególne elementy konstrukcji mogą być kratowe lub pełnościenne. Do tego podziału należą również szkielety wewnętrzne ramowe, które stosuje się w budynkach o dużej rozpiętości poprzecznej.

Konstrukcje cięgnowe: stosuje się je przy budowie mostów wiszących, a także okryć dachów o dużych rozpiętościach (stadiony i inne obiekty sportowo-widowiskowe). Zaletą tych konstrukcji jest ich wytrzymałość oraz walory estetyczne.

Konstrukcje powierzchniowe: w obiektach tego typu elementem nośnym jest sama powierzchnia budynku, najczęściej stosuje się je do budowy zbiorników na płyny, wykonywanych ze spawanych blach stalowych.

Podział ten jest ogólny, jednak pozwala nam zauważyć jak ważne i powszechne jest stosowanie stali w otaczającym nas budownictwie.

Sposób wykorzystania konstrukcji stalowych.  

Stal możemy wykorzystać jako materiał budowlany w wielu branżach. Jej zastosowanie nie ogranicza się jedynie do wznoszenia ogromnych hal logistycznych czy stadionów. Do konstrukcji, w których wykorzystuje, się stal zaliczamy:

  • budynki komercyjne i niekomercyjne
  • budynki rolnicze np: stodoły, obory
  • hangary lotniskowe, obiekty sportowe i hale
  • domki jednorodzinne oparte na technologii szkieletu stalowego.
  • meble specjalistyczne np: drzwi przemysłowe, stoły, odboje.

Podsumowanie

Jak wynika z tego artykułu, budownictwo przemysłowe rozwija się w dużej mierze dzięki wykorzystaniu stali, dlatego kluczową funkcję spełnia odpowiednia produkcja konstrukcji stalowych. Każdy liczący się producent konstrukcji stalowych dba o to, aby jego materiały były najwyższej jakości. Pozwala to osiągnąć założone cele inwestycyjne i konstrukcyjne, które byłyby niemożliwe w przypadku wykorzystania innych materiałów np.: żelbetu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *