Co to jest kredyt konsumencki, jego rodzaje i znaczenie?

Jest to pożyczka udzielana osobom fizycznym na zakup dóbr lub usług. Kredyt konsumencki, kojarzony najczęściej z kartami kredytowymi, obejmuje także inne linie kredytowe, w tym pewne rodzaje pożyczek gotówkowych i bezgotówkowych.

Znaczenie kredytów konsumenckich

Środki pożyczone są wykorzystywane na finansowanie towarów lub usług do celów osobistych, lub do refinansowania długów zaciągniętych na te cele. Pożyczki mogą być udzielane przez wierzycieli w formie pożyczek pieniężnych lub sprzedawców w formie kredytu handlowego bez wizyty w oddziale banku. Kredytowanie konsumenckie w krajach rozwiniętych przemysłowo szybko rośnie, ponieważ coraz więcej ludzi ma regularne dochody w postaci stałych wynagrodzeń, a masowe rynki towarów konsumpcyjnych długotrwałego użytku są tworzone.

Rodzaje kredytów konsumenckich

Ten rodzaj finansowania osobistego osób fizycznych dzieli się na dwie szerokie kategorie: kredyty ratalne, które są spłacane co najmniej dwoma płatnościami; i kredyty jednorazowe, które są spłacane jednorazowo. Zakupy na raty obejmują:

  1. Kredyty samochodowe (na zakup nowych lub używanych samochodów z rozłożeniem na raty).

  2. Kredyty na inne dobra konsumpcyjne.

  3. Na remont i modernizację nieruchomości posiadanej przez klienta.

  4. Pożyczki pozabankowe na raty dużą przyznawalność (gotówkowe).

  5. Zakupy za pomocą kart kredytowych. Najbardziej powszechnymi kredytami jednorazowymi są kredyty z jednorazową płatnością od instytucji finansowych, rachunki sklepów detalicznych i kredyty usługowe udzielane przez lekarzy, szpitale i przedsiębiorstwa komunalne.

Trochę historii — prawo w USA i Wielkiej Brytanii

W Stanach Zjednoczonych ustawa o prawdzie w kredytowaniu (część ustawy o ochronie konsumentów kredytowych z 1968 roku) wymaga, aby kredytodawcy ustanawiali opłaty finansowe w taki sposób, aby pożyczkobiorcy mogli porównać warunki oferowane przez firmy kredytowe. Ustawa o ochronie praw konsumentów w Stanach Zjednoczonych (w redakcji z 1974 roku) i ustawa o ochronie praw konsumentów (w redakcji z 1987 roku) w Wielkiej Brytanii są przykładami

Ustawa o ochronie kredytu konsumenckiego w Stanach Zjednoczonych (z poprawkami z 1974 r.) oraz Ustawa o ochronie praw konsumenta (z poprawkami z 1987 r.) w Wielkiej Brytanii to przykłady przepisów uchwalonych w celu ochrony kredytobiorców. Biura kredytowe, takie jak Equifax, Experian i TransUnion, dostarczają potencjalnym kredytodawcom informacji o zdolności kredytowej danej osoby (konsumenci mogą poprosić o kopię swojego raportu kredytowego). Wiele instytucji finansowych pomaga konsumentom w zarządzaniu ich długiem. W razie jakichkolwiek problemów można się z nimi skontaktować w celu uzyskania profesjonalnej porady.

Portal kredytowy ZaimOboz.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *