Choć prawo pracy reguluje jedynie kwestie związane z umową o pracę, to wiele osób decyduje się na alternatywne formy zatrudnienia. Najpopularniejszą z nich jest kontrakt B2B, który z reguły wiąże się z dużo wyższymi zarobkami. To świetne rozwiązanie dla dobrze opłacanych specjalistów, ale ma też ono kilka wad, o których nie wolno zapominać. Co wybrać – kontrakt B2B czy umowę o pracę?
Czym jest kontrakt B2B?
Praca w Polsce jest relatywnie wysoko opodatkowana, przez co zarówno pracodawca, jak i pracownik muszą ponosić wysokie koszty, o które pomniejszana jest wypłata. Jednym ze sposobów na ich uniknięcie jest kontrakt B2B (z ang. business to business), czyli współpraca między dwoma firmami.
Zasada działania B2B jest bardzo prosta. Pracownik nie jest zatrudniony bezpośrednio przez pracodawcę – zamiast tego zakłada własną działalność gospodarczą i podpisuje z firmą umowę o współpracy lub inny, podobny kontrakt. Co miesiąc pracodawca wystawia fakturę i wypłaca wynagrodzenie. Do obowiązków pracownika należy prowadzenie księgowości oraz odprowadzanie należnych składek i podatków (np. składka na ZUS, składka zdrowotna). W przypadku wysokich zarobków suma obciążeń podatkowych jest dużo niższa, dzięki czemu pracownik może liczyć na znacznie wyższą wypłatę do ręki.
W przypadku B2B nie można zatem mówić o stosunku pracy – przynajmniej formalnie jest to jedynie współpraca firmy z indywidualnym przedsiębiorcą. Dlatego pracownika nie obowiązuje szereg benefitów zapisanych w Kodeksie pracy, choć niektóre z nich można zawrzeć w ramach podpisanej umowy. Wszelkie spory rozsądzają sądy cywilne, a nie specjalny sąd pracy.
Zalety i wady umowy B2B
Umowa B2B to w większości przypadków wyższa pensja. Ta forma współpracy opłaca się finansowo już od 8000 zł brutto – a im większe wynagrodzenie, tym więcej zarobi pracownik. Różnice potrafią być ogromne, przez co kontrakty B2B wybiera wielu specjalistów, w tym programiści i informatycy.
To jednak nie koniec zalet, bo prowadząc działalność gospodarczą, możemy podjąć współpracę z innymi firmami, choćby realizując pojedyncze zlecenia, gdy akurat potrzebujemy dodatkowych pieniędzy. Współpraca na zasadzie B2B daje nam też większą swobodę w realizowaniu obowiązków – przynajmniej na papierze zapewnia to niezależność i elastyczny czas pracy.
Kontakt B2B ma też kilka wad, a najważniejszą z nich jest brak benefitów pracowniczych. Jako przedsiębiorca nie jesteśmy chronieni przez Kodeks pracy, a więc nie mamy prawa do urlopu, zwolnienia lekarskiego czy funduszu pracowniczego. Do tego na głowie pracownika pozostaje rozliczanie się z fiskusem – trzeba zadbać o księgowość, a to też generuje dodatkowe koszty. Oczywiście niektóre benefity można wpisać do umowy o współpracę, bo kształt dokumentu jest właściwie dowolny.
Umowa o pracę – zalety i wady
W przypadku umowy o pracę mamy dokładnie odwrotną sytuację. Najważniejszą wadą tej formy zatrudnienia jest dużo niższa pensja – część zarobków trafia do państwa, które w zamian zapewnia benefity socjalne takie jak 20 lub 26 dni płatnego urlopu w roku oraz prawo do zwolnień lekarskich. Choć wielu pracowników jest w stanie obyć się bez tych benefitów, to prędzej czy później okazują się one przydatne.
Ponadto osobom zatrudnionym na umowie o pracę przysługują inne przywileje, np. minimalny okres wypowiedzenia umowy czy możliwość rozstrzygania sporów przed sądem pracy. W razie nieprzewidzianych sytuacji pracodawca nie może nas zwolnić z dnia na dzień, a wypowiedzenie umowy o pracę jest dużo łatwiejsze niż rozwiązanie kontraktu B2B, bo w zapisach umowy o współpracę mogą znajdować się wysokie kary za jej przedwczesne zakończenie.
Kontakt B2B czy umowa o pracę – co lepsze?
Zarówno kontakt B2B, jak i umowa o pracę mają liczne wady i zalety. Współpraca między dwoma biznesami to dużo wyższa pensja na rękę, podczas gdy umowa o pracę zapewnia stabilność i dostęp do cennych benefitów socjalnych. Obie formy zatrudnienia cieszą się dużą popularnością, a większość pracodawców daje pracownikom możliwość wyboru. Zanim go dokonamy, warto dokładnie zastanowić się, co jest ważniejsze: wyższa pensja czy stabilność i ochrona zapewniana przez prawo pracy?