Czy każdy może prowadzić własny biznes?

Masz dosyć pracy na etacie i myślisz nad otwarciem własnej firmy? Musisz wiedzieć, że nie każdy odnosi sukces, stawiając na pracę „na własny rachunek”. Sam pomysł to połowa sukcesu, ale żeby Twoja firma mogła prężnie prosperować, musisz w nią stale inwestować. Konieczna jest również znajomość przepisów prawa odnośnie do kwestii rozliczeń i podatków. Dobrym pomysłem jest współpraca z ekspertami.

Kto może założyć firmę?

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa, każdy pełnoletni obywatel naszego kraju może swobodnie prowadzić własną działalność biznesową. Wyjątkiem są funkcjonariusze publiczni oraz osoby, które mają sądowy zakaz prowadzenia firm. Jeśli zaliczasz się do grupy obywateli, którzy mogą założyć działalność gospodarczą, musisz poznać wszelkie kwestie formalne, aby zrobić to należycie.

Kto pomaga założyć biznes?

Chociaż założenie firmy nie jest dzisiaj trudne i jak potwierdzają specjaliści z Rödl & Partner, którzy na co dzień zajmują się biznesowym doradztwem w licznych aspektach działania przedsiębiorstw, można to zrobić online, to jednak wiele osób ma z tym problem. Nie ma w tym zresztą nic dziwnego, bo przedsiębiorcy najczęściej wolą zajmować się rzeczywistą działalnością swojego biznesu, a nie papierologią. Nie każdy zna również obowiązujące przepisy.

Jak prowadzić firmę, uwzględniając kwestie rozliczeń?

Każda firma, która jest zarejestrowana na terenie Polski, ma obowiązek regulowania rozliczeń z ZUS oraz Urzędem Skarbowym. Comiesięczne płatności dotyczą wszelkich dochodów oraz kosztów prowadzonej działalności, ale również ubezpieczenia właściciela firmy i osób w niej zatrudnionych. Płatności można wyliczać i regulować samodzielnie albo z pomocą doświadczonego biura księgowego. Właśnie taką opcję poleca się w przypadku średnich i dużych firm, chociaż coraz częściej z tego rodzaju usług korzystają także jednoosobowe działalności gospodarcze. Dzięki temu zyskuje się gwarancję odpowiednich rozliczeń bez przykrych konsekwencji, na przykład odsetek, jakie nalicza ZUS i Urząd Skarbowy za błędne rachunki.

Czy inwestowanie w firmę jest konieczne?

To właśnie inwestycje pozwalają nie tylko utrzymać się na rynku, który w każdym sektorze charakteryzuje się nasyconą konkurencją, ale również prężnie się rozwijać i osiągać coraz większe dochody. W co inwestować i jakie współprace z kontrahentami nawiązywać, aby biznes mógł być opłacalny? W tej kwestii również z pomocą przychodzą fachowi doradcy, których specjalizacją jest consulting. Dzięki korzystaniu z tego rodzaju usług nie ma mowy o złych inwestycjach i stracie budżetu, za to pojawia się szansa na działalność, która generuje coraz większe zyski.

 

Jak widzisz, marzenie o porzuceniu pracy etatowej i założeniu własnej firmy może się spełnić, natomiast musisz uwzględnić liczne formalności, jakie się z tym wiążą. Korzystając jednak z usług profesjonalistów, już niedługo będziesz mógł cieszyć się biznesem, z którego się utrzymasz i który da Ci pełną satysfakcję zawodową.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *