Kredyt hipoteczny — od czego zacząć?

Zakup własnego mieszkania czy domu, jest marzeniem wielu osób. Wiąże się to jednak z wysokimi wydatkami, a ceny nieruchomości z roku na rok rosną. Mało kogo stać na taką inwestycję, nawet przy założeniu regularnego oszczędzania. Rozwiązaniem jest więc wzięcie kredytu hipotecznego… tylko od czego tu zacząć?

Znajdź odpowiednią nieruchomość

W pierwszej kolejności warto rozejrzeć się za odpowiednią nieruchomością, która będzie spełniać nasze oczekiwania i jednocześnie zmieści się w naszych możliwościach finansowych. Nie jest to wcale takie proste zadanie, jak mogłoby się wydawać, ponieważ każdy z nas ma nieco inne podejście do tej kwestii. Wielkość, cena czy rozkład pomieszczeń oraz lokalizacja mają niejednokrotnie kluczowe znaczenie.

Sprawdź swoją zdolność kredytową

Bank, zanim udzieli kredytu hipotecznego, bardzo dokładnie weryfikuje zdolność kredytową każdego klienta, który musi sprostać określonym wymaganiom. Jakie warunki trzeba spełnić, aby dostać kredyt hipoteczny napisano na KredytBlog.pl i chodzi tu między innymi o wysokość zarobków, rodzaj umowy o pracę, wiek czy wkład własny. Na zdolność kredytową wpływają także inne zobowiązania finansowe jak choćby posiadanie karty kredytowej, pożyczek i innych kredytów. Niestety każde z nich wpływa negatywnie na ocenę banku.

Określ potrzebną kwotę

Zakup nieruchomości wiąże się z dużym wydatkiem, ale znając swoją zdolność kredytową, o wiele łatwiej będzie określić to, na co nas tak naprawdę stać. Chodzi o to, by nie brać na siebie zbyt dużego ciężaru, w postaci zobowiązania, które będzie ciężko spłacić, z powodu wysokości kwoty. Wprawdzie kredyt hipoteczny udzielany jest często na wiele lat i spłacany w ratach, ale im droższa nieruchomość, tym dłużej i tym więcej będziemy płacić. Wkład własny także jest tu ważny, ponieważ obniża on kwotę, jaką realnie będziemy potrzebowali od banku.

Zbierz wkład własny

Gdy mowa jest o kredycie hipotecznym, równie ważne jest także dysponowanie odpowiednią wysokością wkładu własnego. Według przepisów prawa kredytobiorca musi posiadać co najmniej 20% kwoty wartości nieruchomości, a pozostałe 80% finansuje bank. Wprawdzie możliwe jest otrzymanie pieniędzy nawet na 90%, ale wówczas konieczne będzie dodatkowe ubezpieczenie od niższego wkładu. Poza tym im większymi oszczędnościami dysponujemy, tym bardziej rośnie nasza wiarygodność w oczach banku. Dodatkowo w takim przypadku kwota, którą chce się pożyczyć, będzie niższa, a co za tym idzie, mniej obciążająca.

Porównaj oferty kredytowe

Zanim pójdzie się do banku, należy w pierwszej kolejności sprawdzić, jakie w ogóle są dostępne oferty kredytów hipotecznych. Mogą się one między sobą różnić w zależności od banku i wymagań, jakie one stawiają. Najłatwiej w tym celu skorzystać z porównywarek, które są powszechnie dostępne w sieci. Dobrze sprawdzić takie parametry jak RRSO, oprocentowanie, marża, prowizja, ubezpieczenie i inne dodatkowe opłaty. Porównywarki na podstawie danych, czyli wysokości kwoty i czasu spłaty określają także, jak wysoka będzie rata oraz ile wyniesie całkowita kwota do spłaty.

Przygotuj wszystkie dokumenty

Gdy wybrało się już bank i konkretną ofertę, przychodzi pora na zgromadzenie wszystkich potrzebnych dokumentów. Oprócz wniosku, w siedzibie instytucji finansowej należy złożyć także wszystkie papiery związane z nieruchomością, którą chce się kupić. Jeżeli przygotujemy wszystko wcześniej i złożymy w komplecie, cała procedura potrwa krócej. Źle wypełnione dokumenty lub braki wymagać będą uzupełnień i poprawek, a tym samym znacząco przedłużą sprawę. Jeżeli wszystko będzie w porządku, pozostanie tylko kwestia oczekiwania na decyzję.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *