Krótkoterminowa opieka w Niemczech

Smiling professional carer with disabled senior woman in private rest home

Zatrudnienie w niemieckiej opiece wcale nie musi wiązać się z długoterminowymi zleceniami, trwającymi długie miesiące, a czasem także i lata. Nie jest to do końca prawda, ponieważ zatrudniani są też tzw. skoczkowie, czyli osoby podejmujące się opieki na krótki czas, mniej więcej na 1 – 4 tygodni. W większości przypadków zajęcie to jest traktowane jako dodatkowe źródło dochodu, a nie praca na stałe.

Co warto wiedzieć o krótkoterminowej opiece w Niemczech?

Opiekunka decydująca się na wyjazd do Niemiec na miesiąc lub nawet na krótszy okres (1-3 tygodni) to tzw. skoczek. Jest to osoba najczęściej decydująca się na podjęcie chwilowego zatrudnienia w celu podreperowania domowego budżetu. Opieka Niemcy na 1 miesiąc jest praktykowana nawet przez doświadczone opiekunki, jeżeli mają możliwość natychmiastowego wyruszenia w drogę do nowego podopiecznego. Agencja opiekunek w charakterze skoczka często zatrudnia nauczycieli, pedagogów czy studentów mających akurat przerwę w nauce.

Kiedy przydatna jest miesięczna opieka w Niemczech?

Opieka Niemcy na 1 miesiąc niezbędna jest w określonych przypadkach np. choroby opiekuna, który dotychczas zajmował się podopiecznym, jednak ze względu na swój stan zdrowia musi na krótki czas znaleźć zastępstwo. Konieczność znalezienia szybkiej opieki nawet na krotki czas ma miejsce również w przypadku, w którym obecna opiekunka niespodziewanie rezygnuje z pracy lub z powodów osobistych nie może stawić się w niej w wyznaczonym wcześniej terminie. W takich przypadkach agencja opiekunek musi szybko znaleźć zastępstwo, nawet jeśli opieka ma trwać tylko przez miesiąc.

Czy krótkoterminowa opieka w Niemczech jest opłacalna?

Czy opieka Niemcy na 1 miesiąc jest opłacalna? Warto widzieć, że takie rozwiązanie będzie miało zarówno swoje zalety, jak i wady. Jeżeli chodzi o zalety, to dla wielu będzie to przede wszystkim krótki wyjazd z kraju i możliwość szybkiego zarobku. Bardzo często taka krótkotrwała opieka wiąże się z nieco mniejszymi wymaganiami w stosunku do opiekunki, co wynika z konieczności znalezienia szybko odpowiedniej osoby do pracy.

Taki wyjazd, choć trwa zaledwie miesiąc, często daje również możliwość zdobycia znajomości, doświadczenia i kontaktów, które mogą okazać się przydatne w przyszłości. Praca w charakterze skoczka wymaga od opiekunki dużej elastyczności, ponieważ zdarza się, że po otrzymaniu zawiadomienia musi natychmiast podjąć decyzję i być gotowa do wyjazdu. W takim przypadku problemem jest również to, że miesiąc to zbyt krótki czas na poznanie podopiecznego i jego potrzeb, co jest dodatkowym utrudnieniem w należytym wykonywaniu obowiązków.
To czy opieka Niemcy na 1 miesiąc będzie dla opiekuna rozwiązaniem opłacalnym, czy też nie, zależne jest przede wszystkim od jego indywidualnej sytuacji życiowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *