Kserokopiarka nowa czy używana?

141647859734205000Zakup kserokopiarki to dość trudne wyzwanie szczególnie dla tych, którzy nie dysponują dużym budżetem. Szeroka oferta różnych producentów, a także podobna specyfikacja modeli nie ułatwiają wyboru. Trudno jest także kierować się doświadczeniem z tego typu urządzeniami, ponieważ firmy wciąż opracowują coraz to nowsze i lepsze modele, które znacznie przewyższają swoich poprzedników, a często także diametralnie się od nich różnią. Z kolei zakup używanej kserokopiarki to z jednej strony dużo niższa cena, a z drugiej pewne ryzyko, które nie zawsze okazuje się opłacalne. Co zatem wybrać – kserokopiarkę nową, czy używaną?

Nowość to pewność

Oczywistym jest, że nowa, nieużywana kserokopiarka zakupiona w sklepie firmowym lub u autoryzowanego sprzedawcy może okazać się dość kosztowna. Jednak takie rozwiązanie ma pewne zalety, których nie sposób znaleźć wybierając używane urządzenie. Po pierwsze, sklepy najczęściej mają w sprzedaży urządzenia najnowszej generacji, które są wciąż produkowane, dlatego nie ma problemu z ich serwisowaniem i naprawą. Mając gwarancję producenta i sprzedawcy możemy mieć pewność, że nasze urządzenie będzie działać właściwie, zaś wszelkie usterki zostaną szybko naprawione. Kolejnym aspektem jest ekonomia – nowoczesne urządzenia są wyposażane w technologie, które mają za zadanie zoptymalizować jakość wydruku przy maksymalnym zmniejszeniu kosztów. Dzięki temu, możemy cieszyć się wysokiej jakości dokumentami i obrazami przy bardzo niskich kosztach wydruku, zapewnionych dzięki tanim, nowoczesnym tonerom oraz zmniejszającym ich zużycie trybom pracy urządzenia. Są także najczęściej łatwiejsze w obsłudze oraz mają większe możliwości współpracy z innymi maszynami i komputerami.

W nowej kserokopiarce, z oczywistych względów, nie znajdziemy zużytych elementów i podzespołów. Kserokopiarka jest w dużej części urządzeniem mechanicznym, dlatego zawiera dużą ilość części ruchomych. W czasie eksploatacji ulegają one naturalnemu zużyciu, co może skutkować pogorszeniem wydajności i jakości pracy. W nowej kserokopiarce wszystkie elementy są fabrycznie nowe, zaś producent gwarantuje pewną ilość stron, którą kserokopiarka powinna obsłużyć bez konieczności serwisowania.

Tanio nie znaczy dobrze

Tonery Z kupnem używanej kserokopiarki wiąże się wiele zagrożeń. Na rynku jest wiele urządzeń, które są sprzedawane jako używane, a często poleasingowe lub powystawowe. Większość z nich to po prostu złom, który właściciele wolą sprzedać za nieduże pieniądze, zamiast dodatkowo płacić za utylizację zużytego i wymienianego przez niego sprzętu. Nawet mimo dawanych przez sprzedawcę gwarancji nie można mieć całkowitej pewności, że urządzenie nie zawiedzie i nie narazi nas na koszty. Poza tym, najczęściej mają oni sprawdzone sposoby na uniknięcie odpowiedzialności za ewentualną usterkę, dlatego wszystkie koszty napraw prędzej czy później spadną na nabywcę.

Używane kserokopiarki mogą mieć bardzo duży przebieg, nawet przekraczający wartość dopuszczalną przez producenta. Dlatego często są przed sprzedażą poddawane drobnym pracom regeneracyjnym. Wymieniane są w nich podstawowe zużywające się elementy, by przynajmniej początkowo urządzenia nie sprawiały problemu nowemu właścicielowi. Jednak wymiana wszystkich części ulegających zużyciu jest po prostu nieopłacalna, dlatego trzeba się liczyć z tym, że używana kserokopiarka ma jakiś nieodkryty “słaby punkt”, który może stać się przyczyną awarii lub problemów w użytkowaniu, takich jak na przykład wciąganie lub niszczenie papieru.

Nowa kserokopiarka oznacza zazwyczaj znacznie mniej problemów, lecz kosztem wyższej ceny.

Jeżeli jednak decydujemy się na zakup używanej kserokopiarki, warto zwrócić się do profesjonalnych firm zajmujących się sprzedażą i naprawą tego typu urządzeń. To znacznie lepszy wybór, niż skorzystanie ze znalezione w Internecie lub w prasie oferty osoby prywatnej lub handlarza sprzętem używanym. Takie firmy oferują tylko sprawdzone urządzenia, które mogą nadal być użytkowane bez konieczności ciągłych napraw, zaś ich regenerację przed sprzedażą przeprowadzają fachowo i profesjonalnie.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez firmę Xerolux specjalizującej się w sprzedaży, dzierżawie i serwisie kserokopiarek.

1 komentarz

  1. Rust pisze:

    Tanio nie znaczy ale może oznaczać dobrze. Parę razy przejechałem się na zamiennikach z Allegro do mojej laserówki. Fakt, cena była tak niska, że nie ma się co dziwić ale nie przesadzajmy, nie ma co płacić za oryginalny bęben tyle co połowa wartości drukarki. Teraz tonery kupuję w http://inkhouse.pl bo tam przynajmniej w teorii dają gwarancję na drukarkę gdy zepsuje się z winy tonera. Obym nie trzeba było sprawdzać jak działa ich serwis ale zawsze dobrze, że jest.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *