Martwisz się przedwczesną siwizną? Ten artykuł jest dla Ciebie!

Podobnie jak zmarszczki, siwe włosy są widoczną oznaką starzenia się – i niech będzie jasne, że mało kto się cieszy na ich widok. Ale jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się, co właściwie zmienia kolor włosów – nie jesteś sam. Zaintrygowany? Oto, co musisz wiedzieć o siwiźnie!

1. Kiedy większość kobiet ma już siwe włosy?

Większość kobiet w wieku około 30 lat powinna zobaczyć kilka siwych włosów, ale zanim dotrą do ich 50, większość kobiet spodziewa się, że ponad 50% ich włosów na skórze zmieni kolor na szary,

2. Dlaczego więc siwiejemy?

Siwe włosy są kombinacją włosów zwykle pigmentowanych, przeplatanych białymi, a włosy stają się białe, gdy komórki barwiące odpowiedzialne za kolor (melanina) przestają być produkowane.

3. Czy możliwe jest spowolnienie tempa siwienia włosów?

Czynniki odżywcze i hormonalne mogą wpływać na kolor włosów, a także stres, ale ogólnie rzecz biorąc, skłonność do tego czy siwiejemy wcześniej lub później w życiu ma podłoże genetyczne. Możemy jednak szukać pomocy – GR-7.eu to strona, na której można poczytać nieco więcej na ten temat.

4. Czy siwe włosy są bardziej powszechne u niektórych osób?

Siwe włosy są dziedziczną cechą – jeśli twoi rodzice siwieli wcześnie, istnieje możliwość, że ty też będziesz. Rasa kaukaska zdaje się siwieć wcześniej, a niektóre schorzenia mogą powodować przedwczesne siwienie, takie jak:

  • cukrzyca
  • niedokrwistość
  • rak złośliwy
  • problemy z tarczycą

5. Co powinniśmy jeść, aby utrzymać zdrowe włosy?

Włosy składają się z białek (keratyny), więc jest to bardzo ważne dla silnych, zdrowych włosów. Żywność jak jajka i ryby jest dobrym źródłem pierwszorzędnego białka. Białka składają się z aminokwasów (niektóre niezbędne i niektóre nie niezbędne). są bardziej obfite w białka zwierzęce i łatwiej się wchłaniają. Niedobory żelaza, wapnia, cynku, witaminy D, B12 i B6 mogą być powszechne, dlatego ważne jest spożywanie pokarmów zawierających te witaminy lub, jeśli jesteś wegetarianinem, może to być konieczne aby przyjąć je w formie suplementów.

6. Czy możemy jeszcze coś zrobić, jeśli się martwimy o przedwczesną siwiznę?

Suplement multiwitaminowy, taki jak ten, który znajdziesz na stronie powyżej podanej zawiera składniki odżywcze, które zapobiegają wysuszeniu i pozbawieniu koloru włosów, ponieważ mają działanie nawilżające, które może również zmniejszyć swędzenie i łuszczenie. Dodatek zawiera również substancję, która zapobiega początek siwienia włosów poprzez zwiększenie produkcji melaniny (pigment nadający kolor włosom).

7. Czy możemy wprowadzić zmiany w stylu życia, aby poprawić stan zdrowia włosów?

Ponieważ włosy są takim barometrem naszego zdrowia, wszelkie ulepszenia, które wprowadzamy do naszego ogólnego dobrego samopoczucia, będą dobre dla naszych włosów. Dobrze zbilansowana dieta bogata w białka, węglowodany – które zawierają kluczowe niezbędne witaminy i minerały – jest świetna dla włosów a ponieważ włosy są uznawane przez ciało za nieistotną tkankę, musimy uzupełniać nasze poziomy energii białkami i węglowodanami co 4-5 h.

[TB]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *