Sole mineralne w napojach – kiedy i dlaczego spożywamy je w pracy?

Odpowiednie nawodnienie organizmu jest ważne dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia. Warto o tym pamiętać także w miejscu pracy, w którym spędzamy często kilka lub kilkanaście godzin dziennie każdego dnia. Objawy odwodnienia są dosyć szybko zauważalne i powodują przykre dolegliwości, jak bóle głowy, brak koncentracji, zmęczenie, osłabienie czy mdłości. Im lepiej będziemy się nawadniać, w tym lepszej kondycji będzie cały nasz organizm.

Gdy dbamy o nawodnienie, powinniśmy pilnować nie tylko ilości wypijanych płynów, ale również ich jakości. Warto unikać nadmiaru kawy, gdyż zbyt dużo kofeiny wcale nie działa korzystnie na nasze zdrowie, nie dodaje energii i nie pozbawia senności. Kawa wypłukuje z naszego organizmu wiele cennych minerałów, może więc negatywnie wpływać na nasze zdrowie. Podobnie jest w przypadku słodkich napojów gazowanych, których zdecydowanie pijemy w nadmiarze. Nie służą one naszemu samopoczuciu ani kondycji, negatywnie wpływają również na naszą sylwetkę.

Właściwa podaż soli mineralnych

Nasz organizm potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania nie tylko makroskładników, a więc białka, tłuszczu i węglowodanów, ale również odpowiedniej ilości soli mineralnych. Są one dostępne w pożywieniu, ale również w napojach. Sporo soli mineralnych, dopasowanych do potrzeb organizmu można znaleźć chociażby w napojach izotonicznych. Jednak sole mineralne w różnych natężeniach znajdują się także w wodzie mineralnej, zwłaszcza takiej, która pochodzi ze sprawdzonego ujęcia, jest właściwie przechowywana w odpowiednich temperaturach. Warto pić duże ilości wody, gdyż zapobiega ona odwodnieniu, pomaga utrzymywać prawidłową gospodarkę wodno-elektrolitową w organizmie, jest też niezbędna do wszelkich procesów metabolicznych, jakie zachodzą w naszym ciele. W czasie pracy trzeba regularnie sięgać po szklankę zwykłej wody i wypijać ich podczas dnia co najmniej kilka.

Profesjonalne uzdatnianie wody

Nie w każdej firmie pracownicy mają dostęp do wody butelkowanej czy do saturatora z chłodną wodą mineralną. Dobrym rozwiązaniem może być uzdatnianie wody w jej ujęciu w budynku, a także stosowanie różnego rodzaju filtrów. Dzięki temu woda, która nie za bardzo nadaje się do picia, może być oczyszczona, zmiękczona i dopasowana do potrzeb naszego organizmu. Uzdatnianie do wody powinno być dopasowane do konkretnych potrzeb w danym ujęciu. Czasem przydaje się sól tabletkowana, innym razem dobrym rozwiązaniem będą lampy UV Białystok bądź inne formy filtrowania i oczyszczania ujęcia. Aby mieć pewność, jakiej metody oczyszczania potrzebuje nasza woda, warto zlecić jej zbadanie. Dzięki temu można dokładnie się przekonać, co znajduje się w wodzie, która płynie z naszych kranów, a czego w zdrowej wodzie być nie powinno. Najczęściej jest to zbyt dużo kamienia, osadów, metali ciężkich i zanieczyszczeń. Jednak zdarzają się też w wodzie mikroorganizmy i drobnoustroje chorobotwórcze. Taka woda koniecznie musi przejść procesy uzdatniania, zanim będzie przeznaczona do spożycia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *